More

  Edhe dy shqiptarë në Këshillin Sportiv të ARSM-së, ja emrat e tyre

  Dy profesorët e njohur të kulturës Fizike, Arlind Huseini nga Tetova dhe Blerim Saiti nga Shkupi janë zgjedhur anëtarë të Këshillit Drejtues në ARSM-së. Lajmin...
  - Marketing -

  MË TË LEXUARA - KËTË JAVË

  DËRVENI

  Rryma elektrike morri jetën e 7 vjeçarit nga fshati Krushopek

  Sot në varrezat e fshatit Krushopek u bë varrimi i 7 vjeçarit, viktimë e tragjedisë që ndodhi dje në shtëpinë e të ndjerit. Mësohet...

  Sonte në Saraj u mbajt festivali “Shkupi Folk Fest 2020”

  Sonte në Sheshin e Flamurit në Saraj u mbajt Festivali Ndërkombëtar "Shkupi Folk Fest 2020" në organizim të ShKA "Shqiponja" Saraj. Në këtë festival...

  UltraMaratona Tiranë-Shkup kaloi sot nëpër Saraj

  Sivjet për herë të parë Shoqata "Maraton Albania" organizon Ultra-Maratonën Tiranë-Dibër-Shkup që po përshkon Rrugën e Arbërit. Rreth 59 maratonistë nga Shqipëria,Kosova dhe viset...

  Tragjedi në fshatin Krushopek të Sarajit

  Dita e djeshme ishte ditë zie për banorët e Krushopekut. Në mesditë ndodhi një tragjedi e vërtetë në fshat, ku humbi jetën një fëmijë...

  Saraj: Qyteti i Shkupit me aksion ekologjik

  Në Komunën e Sarajit sot filloi aksioni i madh ekologjik i Qytetit të Shkupit dhe Qeverisë për dorëzimin e stufave të vjetra që përdorin...

  VENDI

  Sërisht premtime për Liqenin Treska !?

  “Kaloi edhe kjo verë, ndërsa Liqeni i Treskës mbetet ashtu siç ka qenë! I pa rregulluar dhe i pa revitalizuar! E tani sërish ka...

  Nga 6000 denarë për 280 mijë qytetarë parashihen në pakon e katërt

  Qeveria do të ndajë kartela pagesore të cilët do të përfshijnë 280 mijë qytetarë të kategorive të ndryshme. “Këtë radhe kartelat pagesore, janë në vlerë...

  Mbështetje prej 200 milionë eurosh për bujqit, subvencione, përshtatje me agropolitikën e BE-së, premtoi Hoxha

  Në katër vitet e ardhshme bujqësinë dhe zhvillimin rural do t’i mbështesim me mbështetje financiare vjetore prej 200 milionë eurosh dhe do të bëjmë...

  Zvicra heq karantinën. Mërgimtarët nisen për vendlindje

  Zvicra ka marrë vendim që Kosovën dhe Maqedoninë ti largojë nga lista e zezë, duke hequr karantimin për qytetarët që kthehen në shtetin zviceran...

  Drejtori i “Hekurudhave” Festim Halili ndihmon Komunën shqiptare të Dollnenit

  Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Hekurudhat e Maqedonisë – Infrastruktura”, Festim Halili po dëshmon veten edhe në fushën e humanizmit. Ai sot ka nënshkruar memorandum me kryetarin...

  ARSIMI

  Snopçe: Prej Ministrisë së Arsimit nuk ka pasur asnjë “të bëmë”

  Deputeti i Aleancës për Shqiptarët i ftuar në emisionin “Programi 200” në Alsat tha se ata, si parti, nuk mund të gjykojnë dëshirat dhe ambiciet e ministres së re të arsimit, Mila Carovskës, e ftuar edhe ajo në debat, por mund të gjykojnë ato se çfarë janë bërë nga kjo ministri deri më tani. Sipas deputetit Snopçe, Ministria e Arsimit deri më tani ka falimentuar me procesin e mësimit online.

  LETËR E REKTORIT TË UNT-së, Prof. Dr. AZIZ POLLOZHANI DREJTUAR STUDENTËVE

  '𝐕𝐞𝐭ë𝐦 𝐦𝐛𝐚𝐣𝐭𝐣𝐚 𝐞 𝐦𝐚𝐬𝐤ë𝐬 𝐧𝐠𝐚 𝐭ë 𝐠𝐣𝐢𝐭𝐡ë 𝐝𝐡𝐞 𝐠𝐣𝐚𝐭ë 𝐠𝐣𝐢𝐭𝐡ë 𝐤𝐨𝐡ë𝐬 𝐪ë 𝐣𝐞𝐦𝐢 𝐧ë 𝐚𝐦𝐛𝐢𝐞𝐧𝐭𝐞𝐭 𝐞 𝐮𝐧𝐢𝐯𝐞𝐫𝐬𝐢𝐭𝐞𝐭𝐢𝐭 𝐦𝐮𝐧𝐝 𝐭ë 𝐩𝐚𝐫𝐚𝐧𝐝𝐚𝐥𝐨𝐣ë 𝐩ë𝐫𝐡𝐚𝐩𝐣𝐞𝐧 𝐞 𝐬ë𝐦𝐮𝐧𝐝𝐣𝐞𝐬 𝐝𝐡𝐞...

  Ndërroi jetë mësuesja e njohur tetovare, Nadire Arifi, nëna e Teuta Arifit

  Është ndarë nga jeta Nadire Arifi, veterane e njohur e arsimit në rajonin e Pollogut, njëherit edhe nëna e kryetares së komunës së Tetovës,...

  Alternativa: Mësimi në shkolla të fillojë në janar 2021

  Alternativa kërkon që viti shkollor të filloj në janar 2021. Sipas tyre 1 tetori, nuk është datë e përshtatshme për të filluar ndjekja e...

  Kopshtet fillojnë me punë

  Institucionet për kujdes dhe edukim të fëmijëve prej sot fillojnë me punë sipas protokolleve shëndetësore. Të gjitha institucionet në vend sipas protokolleve për funksionim...
  - Marketing -

  Viti shkollor do të fillojë më 1 tetor!?

  Kryeministri i ardhshëm i vendit, Zoran Zaev në dalje për media theksoi se viti shkollor me shumë gjasë do të fillojë më 1 tetor,...

  Universiteti “Nënë Tereza” në Shkup hap dyert për studentët

  Universiteti “Nënë Tereza” në Shkup, duke respektuar masat kundër virusit korona, ka filluar me regjistrimin e studentëve. Ashtu si edhe viteve të kaluara edhe...

  FILLON PARAQITJA E PROVIMEVE PËR AFATIN E SHTATORIT

  Të dashur student, paraqitja e provimeve (online) për afatin e shtatorit ka filluar, dhe atë nga data 21.08.2020 deri më 27.08.2020 do të mundë...

  Nga shtatori mësim online në Maqedoninë e Veriut

  Vendimi i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut që të mbahet mësimi online nga shtatori për nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme, ka nxitur...

  Viti i ri shkollor, Ademi: Deri në klasën e tretë mësim me prezencë fizike, të tjerët online

  Ministri i Arsimit, Arbër Ademi, në një konferencë për shtyp pas takimit që pati me ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe tha se mësimi për...

  UNT, me njoftim të rëndësishëm për studentët e rinjë

  Universiteti " Nëna Terezë" Shkup, njofton se për shkak të parandalimit të pandemisë Covid-19, do të bëjë pranimin e dokumenteve për studentët e rinjë,...

  KULTURË

  Sonte në Saraj u mbajt festivali “Shkupi Folk Fest 2020”

  Sonte në Sheshin e Flamurit në Saraj u mbajt Festivali Ndërkombëtar "Shkupi Folk Fest 2020" në organizim të ShKA "Shqiponja" Saraj. Në këtë festival...

  Klubi Malor “Gryka e Dervenit” sot e pastroi Kanjonin e Matkës

  Alpinistët po tregojnë kujdes të veçantë për mirëmbajtjen dhe pastrimin e Kanjonit të Matkës. Klubi Malorë "Gryka e Dervenit" sot më 19 shtator 2020 organizoi...

  Vdes aktori Adem Mikullovci

  Aktori kosovar, Adem Mikullovci, vdiq të martën në moshën 81-vjeçare. Lajmi u konfirmua nga bashkëshortja e tij përmes një postimi në Facebook. Mikullovci ka luajtur në...

  Agjencia e Filmit ,pa asnjë shqiptar!

  Në ndërkohë që po rritet vazhdimisht përfaqësimi i shqiptarëve nëpër të gjitha institucionet relevante, ka një të tillë ku ky numër është i papërfillshëm...

  BIZNESI

  Zaev prezanton pakon e katërt financiare

  Më shumë se 20 minuta foli për 31 masa të reja që janë pjesë e paketës së katërt të ndihmës financiare. Vlera këtij pakëti financiar,...

  Mbështetje prej 200 milionë eurosh për bujqit, subvencione,...

  Në katër vitet e ardhshme bujqësinë dhe zhvillimin rural do t’i mbështesim me mbështetje financiare vjetore prej 200 milionë eurosh dhe do të bëjmë...

  Odat ekonomike të kënaqura nga pakoja e katërt...

  Pakoja e katërt e masave për ndihmë të kompanive dhe qytetarëve përfshin ndihmë për pagesë të pagave për tremujorin e fundit të këtij viti,...

  OJQ-të dhe ekspertët kundër hidrocentraleve në malin Sharr

  Ndërtimi i pakontrolluar i hidrocentraleve në malin Sharr, ka nxitur reagimin e shumë organizatave ekologjike, malore dhe të gjuetarëve. Aktivistët mbrëmë u mblodhën në sheshin...

  RAJONI

  Termet i fuqishëm e godet Greqinë

  Greqia është goditur sot nga një tërmet i fuqishëm. Një tërmet me magnitudë 4.4 i shkallës Rihter ka rënë të shtunën në...

  Sulejman Rexhepi: UÇK është simbol që s’guxon të baltoset

  Shkruan: Ish Reisi Sulejman Rexhepi Gjatë ditës së sotme opinionin tonë e tronditi lajmi për bastisjen e zyrave të OVL UÇK në...

  Me vendim të ri të Qeverisë lejohet pjesëmarrja e qytetarëve në ceremonitë fetare

  Qeveria e Kosovës ka marrë masat e reja lehtësuese për COVID-19. Në një nga pikat e aprovuara, është edhe lejimi i ceremonive...

  Së shpejti do mund të shkojmë në Kosovë pa korona-teste?!

  Javën e ardhshme përfundimisht do të bëhet hapja e kufijve pa kushte ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut. Mësohet se të mërkurën,...

  GJYKATA SPECIALE KONFIRMON ARRESTIMIN E GUCATIT – ARSYET NUK TREGOHEN

  Zyra e Prokurorit të Specializuar ka lëshuar një komunikatë për media, pas arrestimit të kreut të Organizatës së Veteranëve të Luftës...

  SPORT

  Edhe dy shqiptarë në Këshillin Sportiv të ARSM-së, ja emrat e tyre

  Dy profesorët e njohur të kulturës Fizike, Arlind Huseini nga Tetova dhe Blerim Saiti nga Shkupi janë zgjedhur anëtarë të Këshillit Drejtues në ARSM-së. Lajmin...

  UltraMaratona Tiranë-Shkup kaloi sot nëpër Saraj

  Sivjet për herë të parë Shoqata "Maraton Albania" organizon Ultra-Maratonën Tiranë-Dibër-Shkup që po përshkon Rrugën e Arbërit. Rreth 59 maratonistë nga Shqipëria,Kosova dhe viset...

  Ja dhjetë pilotët më të paguar

  Pilotët e Formula 1 janë mes sportistëve më të paguar në botë. Për disa prej tyre, njëvendëshja është një minierë e vërtetë ari. Në krye...

  Totti rikthehet te Roma?!

  Francesco Totti është shumë afër që të rikthehet te Roma dhe sipas Il Corriere dello Sport, mund të jetë si zëvendëspresident ose si drejtor teknik. Gazeta...

  “Schumacher është zgjuar, por nuk përgjigjet”

  Legjenda e Formula 1 Michael Schumacher është në një gjendje vegjetative dhe nuk po përgjigjet, sipas neurokirurgut të njohur Erich Riederer. Gjermani pësoi dëmtime shkatërruese...

  Interi zyrtarizon Arturo Vidal: Mirë se vjen ‘Luftëtar’

  Arturo Vidal është zyrtarisht lojtar i Interit. Njoftimi  u dha nga klubi zikaltër nëpërmjet kanaleve zyrtare. Mesfushori largohet Barcelona pa paguar asnjë dëmshpërblim. Shpenzimi maksimal...

  ROZË