More

  Saraji, Studeniçani, Haraçina me më pak raste me Kovid-19

  Saraji, Studeniçani, Haraçina dhe Shuto Orizarja janë komunat e Shkupit me më pak raste të të infektuarëve me Kovid-19, në krahasim me komunat e...
  - Marketing -

  MË TË LEXUARA - KËTË JAVË

  DËRVENI

  Mërgimtari shembull për të tjerët, shpërndan pajisje shkollore për nxënësit e komunës së Zhelinës

  Edhe një iniciativë e shkëlqyer nga ana e zotëri Vesel Ahmedit, veprimtar dhe bashkatdhetarë i yni i cili punon dhe vepron në Zvicër, por...

  Instituti ZIP sot shpërndau smart-tabletë për nxënësit e shkollës së Bojanës

  Nxënësit e Bojanës prej sot do jenë më të përgaditur me pajisje për ndjekjen e mësimit on-line, e gjith kjo falë angazhimit përmes një...

  Gjithçka gati për Festivalin e Rrushit në Bojanë

  Sot me fillim në orën 13:30 në qendër të fshatit Bojanë do të mbajet edicioni i "Festivalit të Rrushit 2020", i cili është një...

  Lajm i mirë për nxënësit e Bojanës

  Më në fund një lajm i mirë për nxënësit, 30 fëmijë nga fshati Bojanë që vijne nga familje të rrezikuara sociale, jetimë dhe familje...

  Saraj: Për 1 ditë gjobiten mbi 100 shoferë

  Gjatë ditës së djeshme në kuadër të aksioneve përforcuara policore të MPB-së në fushën e komunikacionit, vetëm në territorin e komunës së Sarajit janë...

  VENDI

  4 viktima dhe 408 raste të reja me Covid-19

  Ministria e Shëndetësisë, informoi se në 24 orët e fundit nga 2140 testime të realizuara për të dyshuar të prekur me virusin korona, 408...

  Qeveria vendosi, kafenetë do të punojnë deri në ora 23:00

  Qeveria e Maqedonisë së Veriut në mbledhjen e sotme e shqyrtoi dhe pranoi rekomandimet e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse që të kufizohet orari i...

  Mickovski: Shqiptarët nuk do t’i quajmë më “20 për qind” në Kushtetutë!

  Kreu i opozitares VMRO-DPMNE, Hristijan Micskoski, thotë se do t’i pengonte që të dikush atë ta sheh vetëm si numër ose përqindje. Këtë e...

  Qeveria vendosi: këto janë masat e reja kufizuese kundër pandemisë

  Qeveria i dha dritë jeshile propozimeve të Komisionit për Sëmundje Infektive. Organi ekzekutiv urdhëron kufizimin e kapaciteteve në transportin publik edhe atë në 50...

  Filipçe: Hapi i ardhshëm, orë policore

  Pas takimit të realizuar të Komisionit për sëmundje infektive, Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe tha se nesër pritet që pakoja e re me masa...

  ARSIMI

  Mërgimtari shembull për të tjerët, shpërndan pajisje shkollore për nxënësit e komunës së Zhelinës

  Edhe një iniciativë e shkëlqyer nga ana e zotëri Vesel Ahmedit, veprimtar dhe bashkatdhetarë i yni i cili punon dhe vepron në Zvicër, por që me zemër dhe me përkushtim kontribon në vendlindje. Krahas investimeve tjera që ka realizuar deri tani në vendlindjen e tij, në fshatin Trebosh, kësaj radhe ky donacion u dedikohet shkollave të komunës së Zhelinës, duke dhuruar mjete shkollore dhe mjete dezinfektuese për më të dashurit tanë, nxënësin e shkollave fillore. Qëllimi i kësaj inciative shërben si mbështetje për shkollat që të mbrohen të vegjëlit në këtë periudhë pandemie. Po ashtu me mjete dezinfekuese dhe materiale pune është furnizuar edhe administrata e komunës së Zhelinës, si institucioni më i frekuentuar nga ana e qytetarëve. Kryetari i komunës së Zhelinës, z.Blerim Sejdiu, e përshëndeti këtë iniciativë si një kontribut të veçantë, duke e falënderuar zotëri Veselin në emër të banorëve të komunës së Zhelinës. Zotëri Veseli u...

  Instituti ZIP sot shpërndau smart-tabletë për nxënësit e shkollës së Bojanës

  Nxënësit e Bojanës prej sot do jenë më të përgaditur me pajisje për ndjekjen e mësimit on-line, e gjith kjo falë angazhimit përmes një...

  Nesër fillon procesi mësimor për studentët e vitit të parë në Universitetin e Tetovës

  Procesi mësimor për studentët e vitit të parë në Universitetin e Tetovës do të fillojë më 5.10.2020 (e hënë) informon Tetovasot. Pritja solemne e...

  UNIVERSITETI “NËNË TEREZA” NË SHKUP SHËNOI FILLIMIN E VITIN E RI AKADEMIK 2020/2021

  Me një ceremoni të organizuar në përputhje me Protokolet në fuqi për parandalimin e pandemisë, me studentët e Fakultetit arkitekturës dhe ndësrtimtarisë, në ambientet...
  - Marketing -

  Platforma online, Burim Rexhepi: Nëse përgatitjet do të kishin filluar më herët nuk do të gjendeshim në këtë situatë

  Arsimtari Burim Rexhepi nga shkolla e mesme e Sarajit i ftuar në emisionin “Programi 200” në Alsat gjatë debatit për vitin e ri shkollor...

  Bllokohet platforma për mësim online

  Ndërkohë që mësimin online më 1 tetor duhet ta ndjekin nxënësit e shkollave që nuk siguruan leje për mësim me prani fizike, dy ditë...

  Snopçe: Prej Ministrisë së Arsimit nuk ka pasur asnjë “të bëmë”

  Deputeti i Aleancës për Shqiptarët i ftuar në emisionin “Programi 200” në Alsat tha se ata, si parti, nuk mund të gjykojnë dëshirat dhe...

  LETËR E REKTORIT TË UNT-së, Prof. Dr. AZIZ POLLOZHANI DREJTUAR STUDENTËVE

  '𝐕𝐞𝐭ë𝐦 𝐦𝐛𝐚𝐣𝐭𝐣𝐚 𝐞 𝐦𝐚𝐬𝐤ë𝐬 𝐧𝐠𝐚 𝐭ë 𝐠𝐣𝐢𝐭𝐡ë 𝐝𝐡𝐞 𝐠𝐣𝐚𝐭ë 𝐠𝐣𝐢𝐭𝐡ë 𝐤𝐨𝐡ë𝐬 𝐪ë 𝐣𝐞𝐦𝐢 𝐧ë 𝐚𝐦𝐛𝐢𝐞𝐧𝐭𝐞𝐭 𝐞 𝐮𝐧𝐢𝐯𝐞𝐫𝐬𝐢𝐭𝐞𝐭𝐢𝐭 𝐦𝐮𝐧𝐝 𝐭ë 𝐩𝐚𝐫𝐚𝐧𝐝𝐚𝐥𝐨𝐣ë 𝐩ë𝐫𝐡𝐚𝐩𝐣𝐞𝐧 𝐞 𝐬ë𝐦𝐮𝐧𝐝𝐣𝐞𝐬 𝐝𝐡𝐞...

  Ndërroi jetë mësuesja e njohur tetovare, Nadire Arifi, nëna e Teuta Arifit

  Është ndarë nga jeta Nadire Arifi, veterane e njohur e arsimit në rajonin e Pollogut, njëherit edhe nëna e kryetares së komunës së Tetovës,...

  Alternativa: Mësimi në shkolla të fillojë në janar 2021

  Alternativa kërkon që viti shkollor të filloj në janar 2021. Sipas tyre 1 tetori, nuk është datë e përshtatshme për të filluar ndjekja e...

  KULTURË

  Sot, përkujtojmë ndarjen nga jeta të Naim Frashërit (1846-1900)

  Naim Frashëri lindi në Frashër të Dangëllisë më 25 maj 1846. Mësimet e para i mori në vendlindje, ku nisi të mësonte persishten pranë...

  Gjithçka gati për Festivalin e Rrushit në Bojanë

  Sot me fillim në orën 13:30 në qendër të fshatit Bojanë do të mbajet edicioni i "Festivalit të Rrushit 2020", i cili është një...

  Zv/ministri Rexhepi: Teatri shqiptar në Shkup do ta mer edhe oficialisht lejen për të filluar me punë

  Një lajm i mirë për të gjithë dashamirët e kulturës, Teatri shqiptar në Shkup do ta mer edhe oficialisht lejen për të filluar me...

  Derveni.info sponsor medial i “Festivalit të Rrushit 2020”

  Festivali i Rrushit të Bojanës i cili rikthehet sërish, arrin të grumbullojë gazetarë e bujq, fëmijë e afarist, politikan e ambasadorë në një vend....

  BIZNESI

  Festim Halili: Mirëmbajtja e hekurudhës, një sfidë e...

  Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Hekurudhat e Maqedonisë – Infrastruktura”, Festim Halili njofton se rreshjet e mbrëmshme të shiut kanë shkaktuar dëme në disa pjesë të trasës...

  Festim Halili paralajmëron ndërtimin e hekurudhës deri në...

  Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Hekurudhat e Maqedonisë – Infrastruktura”, Festim Halili njofton se ky institucion ka aplikuar në IPA3 programën evropiane, që të financohet dhe përgaditet...

  Kreshnik Bekteshi: Përgëzime për investime, JUS MB, nga...

  Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, ka marrë pjesë në promovimin e investimeve të kompanisë JUS MB, e cila ka filluar veprimtarinë nga kompani familjare...

  Ali Ahmeti: Mburemi me investimet kapitale nga afaristët...

  Kompania ‘Jus-Mb’ sot ka bërë hapjen e Qendrës së re Distribtive të industrisë ushqimore. Me këtë investim janë hapur 60 vende të reja të...

  RAJONI

  Intensifikohet bashkëpunimi për lidhjen hekurudhore me Shqipërinë

  Zëvendës ministri për transport dhe lidhje Bekim Rexhepi dhe drejtori i NP për infrastrukturën hekurudhore Hekurudhat e Republikës Maqedonisë së Veriut,...

  Kompania ajrore Vizer suspendoi fluturime nga ish-Jugosllavia, numri më i madh i anulimeve nga Shkupi dhe Ohri

  “Vizer” është në proces të suspendimit deri në 50 linja në hapësirën e vendeve të ish-Jugosllavisë, ndërsa çdo qytet që e...

  Dr.ILIRI e pi kafen në Prishtinë

  Zv.ministri Ilir Hasani ka patur sot një takim miqësor me ministrin Zemaj, ditën kur hiqen kufizimet e lëvizjes. Hasani dhe Zemaj me...

  Ndryshon vendimi i Qeverisë për lëvizje pa PCR teste. Ja detajet..

  Lajm i fundit: Qeveria e Maqedonisë njofton që Sërbia, Mali Zi dhe Bosnja kërkojnë PCR test jo më të vjetër se 48...

  Zemaj u drejtohet qytetarëve të Kosovës përmes një letre të hapur

  Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj përmes një postimi në rrjeetin e tij në facebook ku ka  publikuar rastet e reja me...

  SPORT

  A do të këtë rimeç me Boeselin? Ky është vendimi i Haxhi Krasniqit

  Pak pasi Haxhi Krasniqi siguroi titullin e përkohshëm të botës në boks në kategorinë gjysmë të rëndë në WBA dhe IBO, është konfirmuar se...

  Drilon Lleshi zgjidhet kryetar i Federatës së Kajakut në Maqedoninë e Veriut

  Sot në qytetatin e Dibrës, Federata e Kajakut në RMV mbajti kuvendin e jashtëzakonshëm zgjedhor, në të cilin zgjodhën kryetarin e ri dhe organet...

  Zëvendëskryeministri Grubi për ndeshjen: Isha me tanët!

  Zëvendëskryeministri i parë shqiptar në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi, ka thënë se ishte që ndeshja e sontme të përfundonte në kohën...

  Të gjithë lojtarët dhe stafi i Kosovës dalin negativ në testet për COVID-19

  Një lajm i mirë për Bernard Challandes dhe Kosovën para ndeshjes me Maqedoninë. Të gjithë futbollistët e Kosovës kanë dalë negativ në testet për COVID-19...

  Nënshkruhet aneks-kontrata në mes të Komunës së Çairit dhe Federatës së Futbollit të Maqedonisë së Veriut

  Edhe një projekt më tepër në kuadër të investimeve në fushën e sportit! Nënshkruhet aneks-kontrata në mes të Komunës së Çairit dhe Federatës së Futbollit...

  Edi Rama takon Lirim Zendelin: Një ditë do të jetë kampion në Formula 1!

  Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, sot priti në takim në kryeministri "heroin" e formula 3 Lirim Zendeli nga Kondova që jeton në Gjermani, njofton...

  ROZË