More

  Eva Murati publikon FOTO pa pike grimi, ja si duket ajo

  Moderatorja sportive Eva Murati, është një nga vajzat më të bukura të ekranit dhe ndër më të komentuarat për ekranin shqiptar. Eva ka nisur...
  - Marketing -

  MË TË LEXUARA - KËTË JAVË

  DËRVENI

  Autobusat për Raçe, Bojanë dhe Kopanicë nesër e ndryshojn orarin

  Për shkak të festës myslimane Kurban Bajrami, linjat 11, 11A për fshatin Raçe , 56 Bojanë dhe 56А Kopanicë nesër do të qarkullojnë me...

  Asfaltohet një rrugë e re në Komunën e Sarajit

  Punimet për asfaltimin e rrugës për në fshatin Krushopek të epër po zhvillohen me kapacitet të plotë. Ky projekt i finansuar nga Agjencia për mbështetje...

  Goditet me veturë një këmbësor afër Kondovës

    Në autostradën Qarkorja veriore për Shkupin, në mbikalimin për daljen për në fshatin Kondovë, dje një automjet udhëtarësh “BMW X6” me targa të Shkupit,...

  Aksident në Saraj

  Sot në pasdite në autostradën Shkup-Tetovë tek ura e Vardarit në Saraj ka ndodhur një aksident trafiku ku janë përfshi disa autimobila. Nga vendi...

  Matka mbetet destinacion i preferuar për shkupjanët

  Në këtë kohë me temperatura të larta Matka vazhdon të mbetet destinacion i preferuar i shkupjanëve. Sivjet edhe për arsye të pandemisë hetohet mungesa...

  VENDI

  Ish Kryeministri i Maqedonisë me dekleratë bombë: “Shkupi kryeqytet i Dardanisë”

  Ish kryeministri i Maqedonisë Lubço Georgievski në një intervistë për Kanal 5 i zbulon gjitha pjesët e Maqedonisë se cilëve shtete të lashta u...

  TV24: BDI përveç kryeministrit kërkon edhe MPB-në, financat, guvernatorin, të hyrat publike…

  Televizioni maqedonas TV24 ka lajmëruar se nga burime të larta në BDI është informuar për rrjedhën e bisedimeve për qeverinë e re, shkruan Fakte. Sipas këtyre...

  Sela, Gashi dhe Thaçi pa kushte i shkuan në takim Zaevit e Pendarovskit

  Pas takimit mes Selës dhe Zaevit sot në kuvend të Maqedonisë së Veriut, vazhdon takimi mes Gashit dhe Zaevit. Këto takime siç informoi TS,...

  Një i vdekur dhe 139 raste të reja me Covid-19

  Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1627 teste të realizuara 139 persona kanë rezultuar pozitiv me Covid-19: Shkup-30, Kumanovë-20,...

  Alternativa e shpallë të vdekur Marrëveshjen e Ohrit

  Alternativa e ka shpallur të vdekur Marrëveshjen Kornizë të Ohrit.Në vigjilie të takimit që u thirr për nesër nga lideri Ali Ahmeti i cili...

  ARSIMI

  UNT, me njoftim të rëndësishëm për studentët e rinjë

  Universiteti " Nëna Terezë" Shkup, njofton se për shkak të parandalimit të pandemisë Covid-19, do të bëjë pranimin e dokumenteve për studentët e rinjë, do ta bëjë nga data 24.08.2020 deri më 31.08.2020 në orarë të caktuar dhe vende të caktuara nga UNT-ja, njofton derveni.info. Vendet e dorzimit të dokumenteve janë si në vijim: Objekti A ( Rektorati - objekti i sindikatës ) Fakukteti i Ndërtimtarisë dhe Arkitekturës prej ora 09:00 - 11:30 , Fakukteti i Shkencave Teknike prej orës 11:00 - 14:00, Fakukteti i Shkencave të Informatikës , prej ora 14:00 - 16:00 Objekti B ( Sh.F Kongresi i Manastirit ) Fakulteti i Shkencave Sociale , prej ora 09:00 - 13:00, Fakulteti i Shkencave Teknologjike, prej orës 13:00 - 15:00 . /derveni.info

  Nga shtatori, nxënësit në shkollë me maska, ora 20 minuta

  Nxënësit do të kthehen në shkollë. Me maska dhe duke dezinfektuar duart shpesh, për 20 minuta nxënësit do të mbajnë orën mësimore. Nëse klasa...

  Gashi: Do të angazhohemi që rroga e arsimtarit të jetë sa e deputetit

  Kryetari i Alternativës, Afrim Gashi, para qytetarëve të Fushë Tophanës deklaroi se koalicioni ASH- AAA do të angazhohen në maksimum që të kujdesen për...

  Mexhiti në bashkëbisedim me mësimdhënësit

  Nënkryetari i Bashkimit Demokratik dhe njëherësh bartësi u listës për deputet në njësinë zgjedhore nr.1 Izet Mexhiti së bashku me Kryetarin e Çairit Visar...

  AFATI I DYTË PËR REGJISTRIM NË ShMQSh “SARAJ”

  -Paraqitja dhe regjistrimi i dytë në afatin e qershorit realizohet më 24 dhe 25 qershor 2020. Të nderuar dhe të dashur semimaturantë, të respektuar prindër,...
  - Marketing -

  Prindërit të revoltuar nga vendimi për provim pranues në shkollën e mesme “Pançe Karagjozov”

  Në redaksinë tonë derveni.info, dje dhe sot shumë prind të revoltuar na kanë shkruar që ti bëjmë publike reagimet e tyre për shkak të...

  Kaos me regjistrimet në shkollën e mesme të mjekësisë “ PANÇE KARAGJOZOV” në Shkup

  Kaos me regjistrimet!!!!! KAOS ME REGJISTRIMET Në SHKOLLëN E MESME Të MJEKëSISë “D-R PANCE KARAGJOZOV” Në SHKUP, OBLIGOHEN 170 NXëNëS SHQIPTAR Që PëR 2 DITë...

  U ankuan apo jo nxënësit për dëftesat?! Ademi thotë jo, UNSHM-ja: kemi dërguar dy e-maile, përgjigje s’ka!

  Asnjë reagim nga institucionet për zbardhjen e dyshimeve se nxënësit po detyrohen të paguajnë për dëftesat të cilat duhet të jenë falas. TV21 ka...

  Më 22 qershor do të ketë testim kualifikues për regjistrim në shkollat e mesme

  Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) informon se në shkollat e mesme publike ku janë paraqitur numër i madh i nxënësve me numër të...

  Fillon regjistrimi në shkollat e mesme në Maqedoni, paraqitja sipas rendit alfabetik të mbiemrit

  Prej sot e deri më 18 qershor do të zbatohet aplikimi i parë nga afati i qershorit për regjistrim në vitin shkollor 2020/2021, sipas...

  Shkolla fillore në Krushopek ndahet nga Saraji

  Pavarësohet shkolla fillore në vendbanimin Krushopek. Me kërkesë të banorëve Komuna Saraj para disa muajsh ngriti iniciativë dhe propozoi para Ministrisë së Arsimit dhe...

  KULTURË

  108 vjet nga çlirimi i Shkupit/ ITSHKSH me akademi, lule te shtatoret e çlirimtarëve

  Sot mbushen plot 108 vjet nga çlirimi i Shkupit nga turqit, në vitin 1912. Kryengritja e përgjithshme shënoi një hap të ri në luftën...

  DUFLLA Then Akullin, E Para Në Republikë

  Që nga marsi i këtij viti Qeveria e Maqedonisë së Veriut vendosi për kufizime të lëvizjes së lirë dhe më shumë se dy muaj...

  Style1880/ Premtimi i Ali Pashë Gucisë ndaj ulqinakëve

  Nga Aurenc Bebja-“L’Univers” ka botuar, të shtunën e 13 nëntorit 1880, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me premtimin asokohe të Ali Pashë...

  Domethënia e festës së Kurban Bajramit

  Besimtatë të shumtë të fesë islame tashmë veçse janë përgatitur për këtë ditë të veçantë të kalendarit të tyre. Por, jo të gjithë mund të...

  BIZNESI

  Shkup: Banka e Trifun Kostovskit shkon në “steçaj”

  Alsat mëson se banka Eurostandard e Trifun Kostovskit shkon në falimentim. Nuk dihet fati i kredive dhe kursimeve të qytetarëve. Për momentin përpara kësaj...

   10 thënie inspiruese nga Elon Musk

  Nëse dëshironi të jeni të suksesshëm, ju duhet të mendoni gjëra të mëdha. Inspirohuni nga njeriu i cili dëshiron të dërgojë njerëzit në Mars. Si...

  Publikohet lista e kompanive që keqpërdorën ndihmën shtetërore

  Qeveria ka bërë publike emrat e kompanive që kanë keqpërdorur ndihmën shtetërore. Pronarët e kompanive që janë në listë kanë marr ndihmën shtetërore për vete...

  Kush po pasurohet nga xhepi i puntorëve?!

  Ka zëra që punëdhënësit edhe pse ua kanë lëshuar punëtorëve rrogat minimale në llogarit e tyre nga 14.500, të njëjtit ua kanë kërkuar më...

  RAJONI

  Franca me ushtri e “kërcënon” Erdoganin?!

  Franca do të rrisë praninë e saj ushtarake në Mesdheun lindor, tha Presidenti Emmanuel Macron të mërkurën, duke i bërë thirrje...

  Ramush Haradinaj shpall kandidaturën për President të Kosovës

  Ish-Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka shpallur publikisht kandidaturën për President. Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës ka bërë të...

  Një 10-vjeçar, mbytet në Durrës

  Mediat në Shqipëri raportojnë se një fëmijë nga Kosova është mbytur në një pishinë në Shqipëri. A2news, njofton se një 10 vjeçar...

  Kosovë/ ​12 të vdekur nga COVID-19

  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 462 mostra të...

  Italia e mbyllur për Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë dhe Kosovën deri më 7 shtator

  Gjatë orëve të natës, Këshilli i Ministrave i qeverisë Conte ka miratuar një dekret të ri përsa i përket masave të...

  SPORT

  Vjen përforëcimi i radhës, Elvin Yunuszada

  Skuadra e FC Shkupi tani më ka zyrtarizuar edhe një përforcim, bëhet fjalë për qendër mbrojtësin nga Azerbajxhani, Elvin Yunuszada i cili ka një...

  FC Shkupi firmosi me 19 vjeçarin Firat Gullu

  FC Shkupi firmosi kontratë me turkun 19 vjeçar, Firat Gullu. Bëhet fjalë për futbollist që ka veshur fanellën e skuadrës së Gallatasarait, atë të...

  Pogba e Sançez, futbollistët më të paguar në botë?!

  Sipas të dhënave financiare nga “The Forbes”, Poll Pogba dhe Aleksis Sançez, janë futbollistët më të paguar për kohën e kaluar në terren. Pogba...

  Policia Finaciare: Kallzim penal për keqpërdorime në FFM

  Policia Financiare, kallëzim penal për Gjorgjioskin Drejtoria e policisë financiare ka ngritur kallëzime penale ndaj 11 personave fizik dhe 14 subjekteve juridike për përvetësimin e...

  Ish-shefi i Ferrarit, Jean Todt: ‘Shchumacher po lufton, shpresoj se bota ta shohë përsëri’

  Rekordmeni i Formula 1, Michael Schumacher, ka 6 vite që po lufton për tu rikthyer edhe një herë në jetën normale pas aksidentit të...

  Përforcim i ri në “Shkëndija”

  Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut firmos kontratë tre vjeçare me kuqezinjtë dhe vjen si përforcim për repartin ofenziv. KF Shkëndija me kënaqësi komunikon zyrtarizimin marrëveshjes...

  ROZË