More

  Ademi: Maqedonia e Veriut ka bërë hapa historik drejt përmirësimit në relacionet e mira fqinjësore me Greqinë dhe Bullgarinë

  Kryetari i Komisionit për Çështje Evropiane, Arbër Ademi ka marrë pjesë në takimin e Komisionit Interparlamentar për Ballkanin Perëndimor: 25 vjet pas Marrëveshjes së Dejtonit.

  Para të pranishmëve, respektivisht para Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri dhe Zëvendëskryetarit të KE-së, Zhozef Borell dhe Eurokomisionerit për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhej, deputeti i BDI-së, Ademi, theksoi se Republika e Maqedonisë së Veriut ka bërë hapa historik drejt përmirësimit në relacionet e mira fqinjësore me Greqinë dhe Bullgarinë nëpërmjet nënshkrimit të marrëveshjeve për bashkëpunim për çka ishte edhe e shpërblyer me anëtarësimin në NATO.

  Gjithashtu, Arbër Ademi bëri të ditur se vendi po vazhdon me përkushtim punën drejtë përmbushjes së reformave të nevojshme të BE-së.

  “Vendi ynë vazhdon të punojë i përkushtuar në përmbushjen e reformave të nevojshme të BE-së me qëllim që në dhjetor në Berlin të miratohet Korniza Negociuese për anëtarësimin në BE”- ka deklaruar Arbër Ademi, kryetar i Komisionit për Çështje Evropiane.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Brava: Regjistrimi të mos krijoj realitetin, por të regjistroj realitetin

  Në shoqëritë multietnike sipas Muhedin Bravës nga Aleanca për Shqiptarët, regjistrimi si proces statistikor nuk mund t’i shmanget edhe...

  Bexheti: Nuk është e vërtetë se tek liqeni Treska do të ndërtohet Qendër tregtare

  Kryetari i komunës së Sarajit, Blerim Bexhiti, sot në një prononcim për ‘Sloboden pecat’ hodhi poshtë si të pavërteta...

  Aksion i madh policor në Vizbeg !!!

  Një aksion i madh policor po zhvillohet sonte në Vizbeg. Jozyrtarisht, në cak të arrestimit janë disa anëtarë të një...

  Muki para 3 viteve: Elhamduliah, të akuzarit e Monstrës së shpejti do të lirohen

  Ish deputeti i LSDM-së, Muhamed Zekiri para tre viteve u shpreh se drejtësia e rastit Monstra po rikthehet në...