More

  Agjencia e Filmit ,pa asnjë shqiptar!

  Në ndërkohë që po rritet vazhdimisht përfaqësimi i shqiptarëve nëpër të gjitha institucionet relevante, ka një të tillë ku ky numër është i papërfillshëm .Në vijë të kësaj Agjencia për Film e Maqedonisë së Veriut mbetet i vetmi institucion i rëndësishëm që nuk ka asnjë shqiptar ndërsa këta të fundit ankohen njëkohësisht se projektet e tyre nuk përfillen informon TetovaSot.
  E vetmja që mund të kalojë është një dokumentar por jo edhe një film i metrazhit të gjatë artistik.Pasojat e kësaj ndërlidhen me faktin se aty nuk ka asnjë shqiptarë duke u mundësuar palës tjetër një kontrollë të plotë në këtë drejtim përcjellë TetovaSot .

  Ndryshe edhe në raportin e Avokatit të Popullit, figuron pikërisht edhe ky institucion ku vërrehet një diskriminim total. Në Agjencinë e filmit nga 11 të punësuar , 10 janë maqedonas dhe një i etnitetit vlleh. Kjo e fundit pra Agjencia disa herë është arsyetuar me faktin se kanë bërë tentime por nuk ka pasur interes nga qytetarët shqiptar./Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Bllokohet platforma për mësim online

  Ndërkohë që mësimin online më 1 tetor duhet ta ndjekin nxënësit e shkollave që nuk siguruan leje për mësim...

  Ish-ministri i policisë Jankullovska përfundon në burg (FOTO)

  Ish-ministrja e Brendshme, Gordana Jankiullovska është dërguar në burgun e Idrizovës. Policia konfirmon se që sot Jankullovska do të...

  Pa energji elektrike nesër vendbanimi Krushopek dhe një pjesë e vendbanimit Saraj

  Për shkak të ndërhyrjeve teknike në rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike, nesër pa energji elektrike do të mbesin...

  Trump: Hoti e Vuçiq u përqafuan në Shtëpinë e Bardhë

  Presidenti i SHBA Donald Trump tha se udhëheqësit e Serbisë dhe Kosovës u përqafuan Shtëpinë e Bardhë dhe se...