More

  Airbus zbulon dizajnin mjaft radikal të avionëve të tij

  - Marketing -

  Pas një seri provash të fshehta, Airbus ka zbuluar një dizajn mjaft radikal të avionit komercial “të krahut të përzier” që premton të ulë konsumin e karburantit deri në 20%.

  Prodhuesi francez i avionëve lëshoi një model të demonstruesit të aeroplanit në shkallë të vogël, të kontrolluar nga distanca që është duke përdorur për të provuar modelin në Singaporin Air Show 2020.
  Testimi thuhet se ka filluar që nga qershori 2019 por projekti, i cili filloi në vitin 2017, u mbajt nën përfundime deri në këtë muaj.

  Sipas Airbus, MAVERIC ndihmon në përshpejtimin e të kuptuarit të konfigurimeve të reja të avionëve me teknologjinë e nevojshme për të fluturuar një avion kaq radikalisht të ndryshëm.

  Përveç përfitimit mjedisor – afërsisht 20% më pak djegie të karburantit në krahasim me modelet aktuale – Airbus thotë se konfigurimi i pazakontë dhe i gjerë i aeroplanit hap mundësi të reja për hartimin e kabinës.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  U gjet i vdekur në një banesë në Maqedoni, shqiptari ishte prekur nga koronavirusi

  Një shtetas shqiptar që punonte në Maqedoninë e Veriut, ka ndërruar jetë në datën 1 Prill, në banesën e...

  Edhe djali i Presidentit serb infektohet me Covid19

  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka njoftuar se djali i tij Danilo ka dalë pozitiv me koronavirus dhe është...

  Debat i ashpër në Qeveri për rishikimin e buxhetit

  Në seancën e mbrëmshme të Qeverisë u zhvillua debat i nxehtë midis ministrave për shpërndarjen e re të parave,...

  Maqedoni: Për orën policore angazhohet e gjithë MPB, 600 praktikantë bëhen polic

  Në seancën e qeverisë u miratua një Dekret i cili, me të cilën për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -