Home / DËRVENI / Ansambli ‘DUFLLA’, po i ç’mall gurbetçarët me këngë dhe valle  

Ansambli ‘DUFLLA’, po i ç’mall gurbetçarët me këngë dhe valle  

Ansambli “Duflla”-Rahçe, po organizon edicionin e tretë ndërkombëtarë, ‘Festivali I Mërgimtarit’. Në këtë manifestim po marinë pjesë shumë Shoqëri Kulturore Artistike nga vendi, Shqipëria, Kosova, Bosnja dhe Bullgaria, ndërsa kanë interpretuar edhe shumë këngëtar të muzikës folklorike, kurse në natën finale që do të mbahet sonte, do të jetë këngëtari I madh  Ilir Shaqiri, I cili vjen për çdo vjet.

Në këtë festival, organizohet pritja e mërgimtarëve si dhe takimet që bëhen mes veti, pasi që jetojnë dhe veprojnë në vende të ndryshme të Evropës. Por e veçanta e këtij festivali është që mysafirët që vijnë nga vise të ndryshme priten dhe flenë nëpër shtëpitë e vendasve si dhe ofrohet ushqim tradicional. Një veprim I tillë ka prekur thellë mysafirët për këtë mikpritje shumë të ngrohtë familjare që ju bëjnë fshatarët.

Festivali I Mërgimtarit, nga ansambli ‘DUFLLA’ organizohet në mënyrë tradicionale për çdo vjet dhe në muajin gusht dhe ka për qëllim bashkimin e mërgimtarëve .

 

About Derveni Info

Check Also

Polici i plagosur në Shkup është shqiptar, ja emri i tij!

Nuhiu përgëzon policinë që pr angosēn komitët Mirënjohje e thellë për policët, njerëzit e frontit …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *