More

  Armiqësi familjare në Austri, prangosen dy persona nga Maqedonia


  Më 4 tetor 2020 rreth orës 16.00, një shtetas 23-vjeçar nga Maqedonia e Veriut në polici denoncoi se më 19 shtator 2020, një shtetas 29-vjeçar nga Maqedonia e Veriut në një lokal në rrethin e Vöcklabruck, atij i ofroi 10 000 euro nëse do ta rrahte një 21-vjeçar deri në komë. Po që se ai do ta dërgonte 21-vjeçarin në një vend ku 29-vjeçari do të mund ta vriste ose nëse ai e vriste 21-vjeçarin, ai do të merrte 20 000 euro.

  Një shtetas tjetër 22-vjeçar nga Maqedonia e Veriut i cili ishte gjithashtu i pranishëm në këtë bisedë, dyshohet se e kërcënoi 23-vjeçarin duke i thënë se do ta vriste nëse do të bëhej shok me 21-vjeçarin ose do të binte në kontakt me të.

  Motivi i këtij rasti ishte një goditje me thikë në shkurt të vitit 2019 në Regau, ku disa persona pësuan lëndime serioze dhe vëllai i 29-vjeçarit u plagos për vdekje, me sa duket që 21-vjeçari fajësohej për këtë.

  Hetimet më të detajuara u kryen nga departamenti kriminal i komandës policore të rrethit Vöcklabruck (KKD) në përpunimin e çështjeve bashkëpunuese me stacionin policor Attnang-Puchheim. Prokuroria publike në Wels lëshoi ​​një urdhër arresti për 29-vjeçarin dhe 22-vjeçarin, i cili u krye me mbështetjen e zyrtarëve nga LKA Austria e Epërme, EGS pas sondazheve dhe të akuzuarit u transferuan në burgun e Wels.

  Të gjithë të përfshirët e këtij rasti vijnë nga rrethi Vöcklabruck.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Ndryshime të reja ligjore në komunikacion: Ju konfiskohet vetura nëse nuk e regjistroni

  Përjashtim nga komunikacioni dhe konfiskim të veturës në afat prej tre ditëve nëse e njejta është e parregulluar, dhe...

  SELA dhe GASHI nuk zbatojnë gjuhën shqipe! Amandamentet e tyre vetëm në maqedonisht (Dokument)

  Qytetarët shqiptarë vazhdimisht janë mësuar të dëgjojnë deklarata bombastike nga opozita shqiptare, respektivisht Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, lidhur...

  Sela: Falja nuk është satisfaksion për mua por gjuha shqipe zyrtare

  I ftuar në emisionin e mëngjesit në Tv24 Vesti,Kryetar i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela ka folur për aktuelitet...