More

  Audi prezanton A3 Sportback 30 G-Tron

  Audi ka prezantuar A3 Sportback të ri, i cili mund të drejtohet jo vetëm me benzinë, por edhe me gaz natyror të kompresuar (CNG).

  Përveç gazit të lëngshëm të naftës, metani (CNG) është një tjetër opsion shtytës që kursen shoferin dhe gjithashtu ndihmon natyrën falë emetimeve më të ulëta të CO2.

  Makinat që mund të përdorin CNG si lëndë djegëse janë të përfaqësuara mirë në Evropë, kështu që shumë prodhues ofrojnë versione të modeleve të tyre në metan.

  Midis tyre është Audi, i cili sapo ka prezantuar A3 Sportback 30 G-Tron me makinë të kompresuar të gazit natyror.

  Për më tepër, kjo veturë mund të përdorë edhe biogazin si lëndë djegëse.

  Mundësohet nga një motor 1.5-litër TFSI turbo-benzinë ​​që prodhon 131 kuaj fuqi (96 kW) dhe 200 Nm çifte rrotulluese.

  Motori është i çiftuar me një transmetim automatik me 7 shpejtësi, dhe fuqia transmetohet në rrotat e përparme.

  Prodhuesi gjerman deklaron që A3 Sportback 30 G-Tron përshpejton nga 0 në 100 km / orë në 9.7 sekonda dhe ka shpejtësi maksimale 211 km/orë.

  Makina ka tre CNG (dy më të mëdha dhe një më të vogël) dhe një rezervuar benzine. Konsumi mesatar i metanit sipas standardit NEDC është 3.6-3.5 kg / 100 km, dhe emetimet e CO2 janë 99-96 g / km.

  Nëse benzina dhe dy rezervuarë më të mëdhenj CNG janë të mbushura “deri në majë”, makina mund të përshkojë 495 km.

  Rezervuari i benzinës është i vendosur pas boshtit të pasmë dhe ka një vëllim prej 9 litrash, ndërsa kapaciteti i secilës prej dy rezervuarëve më të mëdhenj CNG është rreth 7 kg, dhe ato janë të vendosura nën bagazh. Më i vogli është gjithashtu përpara boshtit të pasmë.

  Audi A3 Sportback 30 G-Tron, ndër të tjera, është i pajisur si standard me fenerë LED, një ekran i sistemit multimedial 10.1 inç, një panel instrument digjital dhe një sistem paralajmërimi për largimin nga korsia.

  Çmimi i këtij modeli në Gjermani fillon me 30,705 euro, dhe arrin në dyqanet evropiane gjatë vjeshtës.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Prokuroria Speciale kundërshton lirimin e Kadri Veselit: Mund të dënohet me burgim të përjetshëm

  Zyra e Prokurorit të Specializuar i ka çuar argumentet e saj në Gjykatën Speciale të premten për ta kundërshtuar...

  Koalicioni ASH-AAA do ta mbështesë Ligjin për Regjistrimin

  Koalicioni ASH-AAA do ta mbështesë Ligjin për Regjistrim, pavarësisht se pushteti nuk ka pranuar amendamentet dhe sugjerimet e opozitës....

  Vendi në pritje të vaksinës, regjistrohen 400 raste të reja me Covid-19

  Në 24 orët e fundit janë regjistruar 400 raste të reja me COVID-19 nga 2,327 teste të bëra. Janë...

  Banorët e fshatit Svillare e Poshtme pa ujë dhe pa rrymë, paralajmërojnë protesta!

  Banorët e komunës së Sarajit, konkretisht fshati Svillare e Poshtme, kanë probleme me rrymën elektrike dhe ujin. Sipas banorëve...