Home / Derveni Info

Derveni Info

Grubi: BDI e përshëndetë dorëheqjen e zëvendësministrit Musa

Prioritet absolut dhe i pa kompromis i BDI-së është drejtësia joselektive, lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, si dhe sundimi i së drejtës. Prandaj në emër të partisë e përshëndes vendimin e sotëm të zëvendësministrit të Shëndetësisë, Asim Musa të tërhiqet nga pozita e vet, deklaroi sot para Parlamentit, …

Read More »

Drejtori që nuk din ç’është lodhja

Shkupi si qyteti më i madh i vendit por edhe si një nga kryeqendrat e Ballkanit prej kohësh ka pasur gjelbrimin e duhur nëpër sheshet dhe bulevardet e qytetit, por kjo në peridha të ndryshme  nuk ka dhëne efektin e duhur sepse si qytet i madh dhe i zhvilluar gjithmonë …

Read More »

Bekteshi: JO pagë më të ulët se 14.500 den

“JO pagë më të ulët se 14.500 den. Siç e tham, rritje e konsiderushme e pagës minimale! Vetëm për dy vite, me ekonomi te qendrushme arritëm në pagë minimale nga 9000 den në 14.500 den. Nuk do të ndalemi këtu në ambiciet tona për të kriju standard më të mirë …

Read More »

Isni Jakupi zëvendës drejtor i Fondit të Rrugëve

Mbrëmë në seancën e Qeverisë të mbajtur në Manastir, ndër të tjera Qeveria e RMV ka emëruat disa udhëheqës të institucioneve. Siç mëson derveni.info në rend dite ka qenë edhe emrimi i Isni Jakupit për Zëvendës Drejtor i Fondit të Rrugëve të RMV. Isni Jakupi aktualisht drejton Degën e BDI-s …

Read More »

Aksidenti në Llaskarcë, të dëmtuarit do të kërkojnë dëmshpërblim pronësoro – juridik

Me prononcimin e të dëmtuarve sot në Gjykatën Themelore Penale Shkup vazhdoi gjykimi për fatkeqësinë e autobusit në Llaskarcë. Rastin e udhëheq gjykatësja Diana Gruevska Ilievska, ndërsa përfaqësues i aktakuzës është prokurori publik Darko Jakimovski. Në seancën e sotme përfaqësuesit juridik të një pjese të të dëmtuarve, shumica e përfaqësuesve …

Read More »

Jep dorëheqje zv/ministri i Shëndetësisë, Asim Musa

Asim Musa ka dhënë dorëheqje nga pozita e zëvendës ministrit të Shëndetësisë. Dorëheqja e tij vjen pas publikimit të videos nga emisioni “Fiks Fare” në Top Channel, ku pretendohet se ai në spital shtetëror kryen ndërhyrje kirurgjikale kundrejt ryshfetit. Musa në konferencën e sotme për shtyp deklaroi se është manipuluar …

Read More »

JAPONIA GODITET NGA TAJFUNI MË I RËNDË NË DEKADA

Më shumë se 110,000 persona janë duke marrë pjesë në operacionin e kërkim-shpëtimit, pasi tajfuni Hagibis ka goditur Japoninë ditën e shtunë. Tajfuni, i cili po konsiderohet si më i rëndi që ka prekur këtë shtet për dekada, ka lënë të vdekur 37 persona, ndërkohë që 20 të tjerë janë …

Read More »

Nga mesnata, çmime të reja të derivateve

Komisioni Rregullator i Energjisë ka publikuar para pak minutash listën me çmimet e reja të karburanteve. Pas mesnatës benzina Eurosuper BS-95 do të ulet për gjysmë denari dhe do të kushtojë 67.5 denarë për litër, ndërsa çmim për benzinën EUROSUPER BS-98 nuk ndryshon, mbetet 70 denarë për litër. Edhe EURODIESEL …

Read More »