More

  Borë në fshatin Sallarevë

  Dimri është në fillimin e tij, por reshjet e borës kanë zbardhur malet më të larta të vendit dhe rajonit. Vendbanimet më të thella të malsisë së Sharrit kanë shijuar borën e parë nëpër rrugët e fshatit. Por edhe në Malin e Thatë prej mbrëmë është paraqitur shtresa e parë e borës. Shpatet e malit i cili është me lartësi diku mbi 1500 metra lartësi mbidetare janë mbuluar nga pëlhura e bardhë e borës me çka është zbukuruar atmosfera në fshatrat e malsisë të komunës së Zhelinës siç janë Sallareva por edhe një pjesë e Merovës. Banorët i janë gëzuar borës së parë dhe në rrjetet socijale kanë postuar fotografi të bukurisë dimërore. Ata shprehen të kënaqur se rruga për në fshatin Sallarevë edhe përskaj reshjeve është e kalueshme dhe falenderojnë komunën e Zhelinës për mirëmbajtjen e saj.

  Në foto duket qafa e Kërstecit dhe tabela që përshkruan shtegun malor për në majen më të lartë të komunës së Zhelinës, i cili tashmë po shëndeohet në një destinacion turistik së bashku edhe me brigjet e Liqenit të Kozjakut.

  Vitin e kaluar komuna e Zhelinës së bashku me Klubin Malor “Gryka e Dervenit” vendosi disa tabela që përshkruajnë lokalitetet turistike në një pjesë të këtij rajoni.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Nga 1 shkurti e gjithë administrata të kthehet në punë

  Ministria për Shoqëri Informatike dhe Administratë propozon që më një shkurt e gjithë administrate të kthehet në punë, të...

  Një mijë euro për 1 vit të kaluar në shërbim! Ushtarët që kanë mbushur 45 vjet do të fitojnë shpërblim financiarë nga ARM

  Ushtarët profesionistë mbi 45 vjeç tani do të kenë mundësinë të largohen nga Ushtria me shpërblim financiar, i cili...

  Nëntë viktima dhe 394 raste të reja me Covid-19, qindra të shëruar

  Në 24 orët e fundit në vend janë kryer 2236 testime për koronavirus dhe prej tyre 394 kanë rezultuar...

  “Naser Eshtrefi”, dëshmitari nuk erdhi për shkak sëmundjes nga COVID-19, ekspertët s’kanë mundur ta arsyetojnë mungesën në punë

  Seanca gjyqësore për rastin e vrasjes së maturantit Angel Petkovski në maj të vitit 2014-të, në të cilin i...