Home / BOTA

BOTA

Detajet më të reja rreth atentatit ndaj Festim Latos

Pas lajmeve të shumta rreth atentatit të Festim Latos-President i shpallur i Republikës së Çamërisë, përmes një postimi në Facebook Republika e  Çamërisë Televizion shkruan: ”U FTUA NË TAKIM ZYRTAR – E ZHDUKËN DISA DITË PA GJURMË – MBRËMË U GJET I VDEKUR Lajmi për vrasjen e Presidentit të Çamërisë …

Read More »

Evropa para një krizë të rëndë ekonomike

Mungesa e ekonomisë së Evropës mund të ketë efekte të rrezikshme. Një dekadë tjetër e humbur do të thellonte ndarjen në rritje midis Evropës urbane dhe rurale, do të privonte më shumë të rinj nga puna dhe do të ushqente paqëndrueshmërinë politike Evropa sapo duroi një dekadë të staniacionit ekonomik. …

Read More »

Von Der Leyen bëhet Presidente e Komisionit Europian

Ursula fon der Lejen është presidentja e parë grua e Komisionit Europian. Ajo u zgjodh pasditen e së martës përmes votimit të fshehtë, ndonëse me një diferencë të ngushtë votash. Në fjalën e saj pas votimit, Fon der Lejen ftoi aktorët politikë për bashkëpunim konstruktiv. Gjermania Ursula fon der Lejen …

Read More »

Trump shpall kandidaturën për zgjedhjet presidenciale të 2020-tës

Trump shpall kandidaturën për zgjedhjet presidenciale të 2020-tës Presidenti amerikan, Donald Trump deklaroi se do të shpallë kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020. “Më 18 qershor do të shpall kandidaturën time presidenciale, së bashku me zonjën e parë, Melanie, zëvendëspresidentin, Mike Pence dhe zonjën e dytë, Karen …

Read More »

Cristiano Ronaldo dhuron 1,5 milion euro për Ramazan

Cristiano Ronaldo dhuron 1.5 milion euro për Iftar në Palestinë. Super ylli portugez Cristiano Ronaldo njihet si një nga njerëzit më human në botë. Ai shpesh dhuron shumë para për të ndihmuar nevojtarët, Ronaldo vendin të cilin e ka ndihmuar më shumë është Palestina, shkruan AlbanienShow Disa media te huaja …

Read More »

Sulm terrorist në dy xhami të Zelandës së Re

Zelanda e re është tronditur sot nga dy sulme, të cilësuara si më vdekjeprurësit në historinë e vendit. Bilanci momental përfshin 49 të vdekur dhe 50 të tjerë të plagosur rëndë. Sulmet kanë ndodhur në dy xhami të ndryshme në kohën kur besimtarët po falnin namazin e Xhumasë. Terroristi 28 …

Read More »

As italianët nuk e duan Bashkimin Evropian

Më pak se gjysma e italianëve dëshirojnë qëndrimin në Bashkimin Evropian, thuhet në raportin e fundit të institutit kërkimor Eurispes. Sipas raportit, më shumë se dy të tretat e italianëve mendojnë se Italia nuk do të ndihmohet rreth problemit me krizën e emigrantëve.

Read More »

Dijsselbloem: Evropa do të jetë e vetme

Presidenti i Eurogrupit, Jeroen Dijsselbloem pohoi sot se BE-ja do të jetë e vetme gjatë viteve të ardhshme, pas zgjedhjes së Donald Trumpit President i SHBA-së dhe sipas tij kjo ndoshta është “një mundësi e mirë”. “Kam arritur në përfundimin se do të jemi krejt të vetëm përgjatë viteve në …

Read More »