Home / BOTA

BOTA

ALBIZ prezantohet në Panair

Më 14.09.2019, Fondacioni për zhvillimin e arsimit dhe kulturës ALBIZ, mori pjesë në panairin me rastin e ‘Ditës së Organizatave të shoqërisë civile’, të organizuar nga Civika mobilitas në Sheshin Skënderbe, Shkup. Fondacioni ALBIZ ishte i hapur për qytetarët dhe organizatat qytetare që të informohen më tepër për programet dhe …

Read More »

Tribunë në Nju Xhersi mbi trashëgiminë shqiptare në Maqedoni

Gjatë realizimit të projektit “Java Kulturore Shqiptare në Amerikë”, dje (13 shtator) Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, në bashkëpunim me Shoqatën e Femrave Shqiptaro-Amerikane “Marigona” në New Jersey e organizoi panelin “Trashëgimia kulturore shqiptare në Maqedoni”. Me këtë rast para një auditori të zgjedhur dhe …

Read More »

Shënohet “11 Shtatori” në SHBA, dita që ndryshoi botën

Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar në Twitter me rastin e 18 vjetorit të tragjedisë. Ne përkujtojmë solemnisht individët që humbën jetën në # shtator 11, 2001. Për nder të atyre që humbën jetën, Presidenti Donald Trump u bën thirrje agjencive amerikane që ulin flamurin e SHBA-së në gjysëm-shtizë. #Kurrë …

Read More »

SKANDAL/ Maqedonasit e diasporës përdhosin flamurin shqiptar, në krah të shqiponjës vizatojnë…! (FOTO)

Nga “zemërimi” i maqedonasve të diasporës nuk kanë shpëtuar as fqinjët (Shqipëria dhe Greqia). Në një prej fotove të mëposhtme duket qartë se mbi flamurin kuqezi janë vizatuar organë gjenitalë mashkullorë. Një grup maqedonasish të diasporës kanë protestuar jashtë konsullatës së tyre në Melbourne të Australisë duke fyer e përdhosur …

Read More »

Jelek verdhët sërish pushtojnë rrugët në Francë

Lëvizja qytetare franceze “Jelek verdhët” pas një pushimi veror do të fillojë prapë protestat kundër politikave shtetërore, përcjellin mediet e atjeshme. Gazeta “Figaro” ka vlerësuar se mbledhjet e sotme do të bëhen si test kundër lëvizjes apolitike e cila kishte filluar me protesta qysh nëntorin e vitit të kaluar. Qeveritarët …

Read More »

SOT BËHEN 22 VITE NGA VDEKJA E LADY DIANES

Sot 22 vite më parë, një lajm vdekjeje do të trondiste botën. Më 31 gusht të vitit 1997, Diana ishte përfshirë në një aksident rrugore i ndodhur në tunelin në rrugën Pont de l’Alma,Paris, së bashku me mikun dhe të dashurin e saj Dodi Fayed dhe me shoferin e tyre …

Read More »

Jep dorëheqjen asistentja personale e Trump

Madeleine Westerhout, asistentja personale e presidentit amerikan, Donald Trump dha dorëheqjen pasi kishte shpërndarë me gazetarët informacione në lidhje me familjen e presidentit amerikan, njoftoi sot media aemrikane. Sipas së përditshmes amerikane ”New York Times” që citon burime të paidentifikuara, Trump mësoi se asistentja kishte përmendur familjen e tij dhe …

Read More »

Dua Lipa përfshihet në politikë, del kundër kryeministrit

Vendimi i kryeministrit britanik për të pezulluar për një muaj Parlamentin ka shkaktuar zemërimin e të gjithëve. Edhe këngëtarja shqiptare, Dua Lipa ka reaguar me anë të një postimi në Instagram rreth situatës politike në Britani. Këngëtarja ka shpërndarë një fotografi ku duket kryeministri Boris Johnson dhe në pankartë shkruhet: …

Read More »