Home / BOTA (page 2)

BOTA

Rrëzohet një aeroplan në Zvicër

Tre persona, në mesin e të cilëve edhe një fëmijë, kanë humbur jetën sot kur një aeroplan i vogël është rrëzuar në Alpet zvicerane. Policia e kantonit zviceran Valais njoftoi se aeroplani dje fluturoi nga Zvicra perëndimore drejt Italisë dhe një orë pas ngritjes ai është rrëzuar dhe ka shpërthyer …

Read More »

Nis lufta mes Indisë dhe Pakistanit në Kashmir (FOTO)

India dhe Pakistani shkëmbyen sot goditje intensive ndërkufitare në Kashmir, njoftoi qeveria indiane, ku tensioni është shumë i lartë pas vendimit të marrë nga Nju Delhi për t’i hequr statusin autonom këtij rajoni. Dy rivalët zhvillojnë rregullisht goditje mbi linjën e kontrollit në territoret e Himalajeve që pretendohen dhe janë …

Read More »

Holanda, shteti që ka më shumë biçikleta se njerëz!

Me 17 milionë banorë dhe 23 milionë biçikleta, Holanda tashmë zyrtarisht ka më shumë nga këta të fundit se sa njerëz. Nisur nga kjo, ajo tashmë dëshiron të shohë më shumë njerëz që përdorin këtë mjet për të udhëtuar dhe do t’i paguajë për ta bërë këtë. Qeveria holandeze ka …

Read More »

Detajet më të reja rreth atentatit ndaj Festim Latos

Pas lajmeve të shumta rreth atentatit të Festim Latos-President i shpallur i Republikës së Çamërisë, përmes një postimi në Facebook Republika e  Çamërisë Televizion shkruan: ”U FTUA NË TAKIM ZYRTAR – E ZHDUKËN DISA DITË PA GJURMË – MBRËMË U GJET I VDEKUR Lajmi për vrasjen e Presidentit të Çamërisë …

Read More »

Evropa para një krizë të rëndë ekonomike

Mungesa e ekonomisë së Evropës mund të ketë efekte të rrezikshme. Një dekadë tjetër e humbur do të thellonte ndarjen në rritje midis Evropës urbane dhe rurale, do të privonte më shumë të rinj nga puna dhe do të ushqente paqëndrueshmërinë politike Evropa sapo duroi një dekadë të staniacionit ekonomik. …

Read More »

Von Der Leyen bëhet Presidente e Komisionit Europian

Ursula fon der Lejen është presidentja e parë grua e Komisionit Europian. Ajo u zgjodh pasditen e së martës përmes votimit të fshehtë, ndonëse me një diferencë të ngushtë votash. Në fjalën e saj pas votimit, Fon der Lejen ftoi aktorët politikë për bashkëpunim konstruktiv. Gjermania Ursula fon der Lejen …

Read More »

Trump shpall kandidaturën për zgjedhjet presidenciale të 2020-tës

Trump shpall kandidaturën për zgjedhjet presidenciale të 2020-tës Presidenti amerikan, Donald Trump deklaroi se do të shpallë kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020. “Më 18 qershor do të shpall kandidaturën time presidenciale, së bashku me zonjën e parë, Melanie, zëvendëspresidentin, Mike Pence dhe zonjën e dytë, Karen …

Read More »

Cristiano Ronaldo dhuron 1,5 milion euro për Ramazan

Cristiano Ronaldo dhuron 1.5 milion euro për Iftar në Palestinë. Super ylli portugez Cristiano Ronaldo njihet si një nga njerëzit më human në botë. Ai shpesh dhuron shumë para për të ndihmuar nevojtarët, Ronaldo vendin të cilin e ka ndihmuar më shumë është Palestina, shkruan AlbanienShow Disa media te huaja …

Read More »