Home / BOTA (page 3)

BOTA

Sulm terrorist në dy xhami të Zelandës së Re

Zelanda e re është tronditur sot nga dy sulme, të cilësuara si më vdekjeprurësit në historinë e vendit. Bilanci momental përfshin 49 të vdekur dhe 50 të tjerë të plagosur rëndë. Sulmet kanë ndodhur në dy xhami të ndryshme në kohën kur besimtarët po falnin namazin e Xhumasë. Terroristi 28 …

Read More »

As italianët nuk e duan Bashkimin Evropian

Më pak se gjysma e italianëve dëshirojnë qëndrimin në Bashkimin Evropian, thuhet në raportin e fundit të institutit kërkimor Eurispes. Sipas raportit, më shumë se dy të tretat e italianëve mendojnë se Italia nuk do të ndihmohet rreth problemit me krizën e emigrantëve.

Read More »

Dijsselbloem: Evropa do të jetë e vetme

Presidenti i Eurogrupit, Jeroen Dijsselbloem pohoi sot se BE-ja do të jetë e vetme gjatë viteve të ardhshme, pas zgjedhjes së Donald Trumpit President i SHBA-së dhe sipas tij kjo ndoshta është “një mundësi e mirë”. “Kam arritur në përfundimin se do të jemi krejt të vetëm përgjatë viteve në …

Read More »

Shqipëtari fatlum fiton 1 milion dollarë në Las Vegas

Shqipa​rit Fitim Mustafa nga Kërçova e Maqedonisë, i cili jeton dhe punon në SHBA i ka trokitur fati në derë.  Në lojën e fatit në MGM në Las Vegas ai ka fituar Jackpotin prej 1 milionë dollarësh. Fitim Mustafa njihet si biznesmen i dalluar i cili ka investuar në biznes, …

Read More »

Sulme terroriste në Somali, mes viktimave edhe gazetarë

Një kamikaz u përplas me makinën e tij të ngarkuar me eksploziv në një hotel në kryeqytetin somalez Mogadishu, sulm që u pasua nga një shpërthim i dytë pak minuta më vonë, ndërsa ekipet e emergjencës dhe gazetarët ishin grumbulluar në vendngjarje. Shpërthimi i dytë u kap nga kamerat e …

Read More »

Trump: Ditë e madhe për sigurinë kombëtare, do t’i ndërtojmë muret

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë se “ditë e madhe”, është planifikuar për sigurinë kombëtare, duke përfshirë njoftimin për të ndërtuar një mur në kufirin mes SHBA-së dhe Meksikës. Presidenti i ri amerikan pritet të nënshkruajë disa urdhra ekzekutive në lidhje me emigracionin dhe sigurinë kufitare gjatë ditëve të ardhshme. …

Read More »