Home / BOTA (page 4)

BOTA

Gruevski largohet nga Budapesti? (FOTO)

Ish kryeministri Nikolla Gruevski është fotografuar nga një lexues në Aeroportin Ndërkombëtar Ferihegi në Budapest nga nga një lexues, raportoi portali MKD News, transmeton Koha.mk. Nuk dihet nëse Nikolla Gruevski po largohet nga Budapesti apo po përcjell miqt e tij.

Read More »

Hahn: Ballkani ka nevojë për vendime të guximshme

Në diskutimet për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në PE, eurokomisioneri Johannes Hahn i ka kërkuar shteteve anëtarë që të qartësojnë qëndrimet e tyre në lidhje me Ballkanin Perëndimor dhe politikën e zgjerimit. Të enjten PE do të miratojë edhe rezolutën e Komisionit Europian që kërkon hapjen e negociatave me …

Read More »

Krerët e vendeve të BE-së nisin samitin në Bruksel

Përpjekjet e Britanisë për të qëndruar apo për t’u larguar nga Bashkimi Evropian me 28 anëtarë, operacioni turk në veri të Sirisë dhe zgjerimi i bllokut evropian, pritet të jenë temat kryesore në agjendën dyditore në Samitin e BE-së, që zhvillohet më 17-18 tetor në Bruksel. Në takimin e krerëve …

Read More »

JAPONIA GODITET NGA TAJFUNI MË I RËNDË NË DEKADA

Më shumë se 110,000 persona janë duke marrë pjesë në operacionin e kërkim-shpëtimit, pasi tajfuni Hagibis ka goditur Japoninë ditën e shtunë. Tajfuni, i cili po konsiderohet si më i rëndi që ka prekur këtë shtet për dekada, ka lënë të vdekur 37 persona, ndërkohë që 20 të tjerë janë …

Read More »

Erdogan i vendosur: Trupat turke të gatshme për sulm

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan ka deklaruar se trupat ushtarake turke dhe aleatevë nga opozita siriane janë të gatshëm të fillojnë sulmin në qytetin Manbi në Siri. Atë qytet ende e mbajnë kurdët nga Siria. “ Do ta zbatojmë vendimin tonë për Manbi”, u ka thënë Erdogan gazetarëve. Qëllimi …

Read More »

Tre shqiptare synojnë ulëse në parlamentin e Austrisë

Vjenë, 27 shtator – Austriakët do t’u drejtohen sot qendrave të votimit për të vendosur për përbërjen e parlamentit të ri. Në këto zgjedhje të cilat mbahen të parakohshme, të drejtë vote kanë edhe shqiptarët me nënshtetësi austriake e të cilët përbëjnë më shumë se gjysmën e gjithë shqiptarëve që …

Read More »