Home / BOTA (page 6)

BOTA

Jep dorëheqjen asistentja personale e Trump

Madeleine Westerhout, asistentja personale e presidentit amerikan, Donald Trump dha dorëheqjen pasi kishte shpërndarë me gazetarët informacione në lidhje me familjen e presidentit amerikan, njoftoi sot media aemrikane. Sipas së përditshmes amerikane ”New York Times” që citon burime të paidentifikuara, Trump mësoi se asistentja kishte përmendur familjen e tij dhe …

Read More »

Dua Lipa përfshihet në politikë, del kundër kryeministrit

Vendimi i kryeministrit britanik për të pezulluar për një muaj Parlamentin ka shkaktuar zemërimin e të gjithëve. Edhe këngëtarja shqiptare, Dua Lipa ka reaguar me anë të një postimi në Instagram rreth situatës politike në Britani. Këngëtarja ka shpërndarë një fotografi ku duket kryeministri Boris Johnson dhe në pankartë shkruhet: …

Read More »

Pesë gjeneralë ushtarakë japin dorëheqje në Turqi

Pesë gjeneralë të ushtrisë turke kanë dhënë dorëheqje pas një takimi të këshillit ushtarak që u është zhvilluar në fillim të muajit gusht. Këshilli i Lartë Ushtarak (YAS), i kryesuar nga Presidenti Tayip Erdogan, u mblodh për të diskutuar për promovimet, pushimet nga puna dhe vendosjet e personelit të lartë …

Read More »

Rrëzohet një aeroplan në Zvicër

Tre persona, në mesin e të cilëve edhe një fëmijë, kanë humbur jetën sot kur një aeroplan i vogël është rrëzuar në Alpet zvicerane. Policia e kantonit zviceran Valais njoftoi se aeroplani dje fluturoi nga Zvicra perëndimore drejt Italisë dhe një orë pas ngritjes ai është rrëzuar dhe ka shpërthyer …

Read More »

Nis lufta mes Indisë dhe Pakistanit në Kashmir (FOTO)

India dhe Pakistani shkëmbyen sot goditje intensive ndërkufitare në Kashmir, njoftoi qeveria indiane, ku tensioni është shumë i lartë pas vendimit të marrë nga Nju Delhi për t’i hequr statusin autonom këtij rajoni. Dy rivalët zhvillojnë rregullisht goditje mbi linjën e kontrollit në territoret e Himalajeve që pretendohen dhe janë …

Read More »

Holanda, shteti që ka më shumë biçikleta se njerëz!

Me 17 milionë banorë dhe 23 milionë biçikleta, Holanda tashmë zyrtarisht ka më shumë nga këta të fundit se sa njerëz. Nisur nga kjo, ajo tashmë dëshiron të shohë më shumë njerëz që përdorin këtë mjet për të udhëtuar dhe do t’i paguajë për ta bërë këtë. Qeveria holandeze ka …

Read More »

Detajet më të reja rreth atentatit ndaj Festim Latos

Pas lajmeve të shumta rreth atentatit të Festim Latos-President i shpallur i Republikës së Çamërisë, përmes një postimi në Facebook Republika e  Çamërisë Televizion shkruan: ”U FTUA NË TAKIM ZYRTAR – E ZHDUKËN DISA DITË PA GJURMË – MBRËMË U GJET I VDEKUR Lajmi për vrasjen e Presidentit të Çamërisë …

Read More »

Evropa para një krizë të rëndë ekonomike

Mungesa e ekonomisë së Evropës mund të ketë efekte të rrezikshme. Një dekadë tjetër e humbur do të thellonte ndarjen në rritje midis Evropës urbane dhe rurale, do të privonte më shumë të rinj nga puna dhe do të ushqente paqëndrueshmërinë politike Evropa sapo duroi një dekadë të staniacionit ekonomik. …

Read More »