Home / DËRVENI (page 5)

DËRVENI

Dy hidroplanë nisen drejt Lubinit

Vatrën e zjarrit që nga mëngjesi i sotshëm ka kapluar një pjesë të pyjeve për rreth fshatit Lubin, zjarrfikësit ende nuk kanë arritur ta shuajnë plotësisht. Me kërkesë të Komunës së Sarajit, dy hidroplanë të Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim rreth orës 17 kanë fluturuar mbi zonën e përfshirë nga …

Read More »

EVN demton rrugën kryesore në Matkë, komuna nuk reagon

Kompania EVN gati dy vite prej kur ka filluar punimet për dislokimin e largpërçuesve prej hidrocentralit te Matkës ka dëmtuar rëndë rrugën kryesore pë në Kanjonin e Matkës dhe deri sot nuk e ka riparuar atë. Sipas rregullave ligjore investitori i punëve toksore ne hapsirat publike ka obligim që në …

Read More »

Vatër e re zjarri shpërthen në Lubin të Sarajit

Para pak çastesh ka shpërthyer edhe një vatër e re zjarri në fshatin Lubin të Komunës së Sarajit. Lajmin për Alsat e ka konfirmuar vetë drejtori i zjarrfikësve Vlladimir Simonovski, i cili është nisur për në vendngjarje për të parë nga afër situatën. Aktualisht po intervenohet me tre ekipe të …

Read More »

Keqpërdoret uji, banorët e Matkës mbeten pa ujë

Banorët e Matkës vuajnë për ujë të pijshëm “Në këto ditë të nxehta përgjat gjith muajit gusht ujë kemi pasur vetëm 2-3 orë në ditë.” Kështu e nis rrëfimin e tij V.F banor i Matkës i cili i shkruan redaksisë tonë për problemin me ujë të pijshëm që kanë banorët …

Read More »

Gryka e Dërvenit pushton majet Sharrit

Sot shoqata bjeshkatare “Gryka e Dërvenit” së bashku me mysafirë nga Bosnja e Hercegovina ngjitën Majen e Titos në malim Sharr. Ata në një njoftim në rrjeter sociale shkruajnë: “Sot së bashku me vllezërit Boshnjak nga Zenica e Bosnjës, ngjitëm majen më të lartë të bjeshkëve të Sharrit, Maja e …

Read More »

Zjarri mbi Llaskarcë, ndërhyjnë zjarrfikësit e Shkupit

Një mal mes fshatrave Llaskarcë dhe Bukoviç të Shkupit është përfshirë nga flakët që në orët e paraditës. Për shkak të thatësirës dhe motit të nxehtë, zjarri ka filluar që të zgjerojë perimetrin duke vënë në rrezik banorët e kësaj zone. Zjarrëfikësit e rajonit të Shkupit, kanë dal në terren …

Read More »

Aksidenti në Llaskarcë ende pa epilog gjyqësor

Gjykata ende nuk ka caktuar seancë për ngjarjen e aksidentit të autobusit në Llaskarcë, edhe pse që nga dita tragjike kanë kaluar mbi 6 muaj. Penalja “Shkupi 1”, për Alsat bën me dije se e ka aprovuar në tërësi aktakuzën e ngritur nga Prokuroria Publike dhe se lënda është proceduar …

Read More »

Merr flakë mali në afërsi të Llaskarcës

Një pjesë e malit në afërsi të fshatit Llaskarcë është përfshirë nga zjarri. Siç shihet në videon e dërguar në redaksinë e televizionit Alsat, zjarri ka dalë jashtë kontrollit dhe ka  marrë masë me të gjerë duke iu afruar hapësirave të vendbanimit. Nuk dihen shkaqet e zjarrit, ndërsa për momentin …

Read More »

Për Bajram në Saraj ndahen 3000 pako për fëmijë

Gëzimi i fëmijëve, gëzim i të gjithëve! Elhamdulilah! Në ditën e dytë të Kurban Bajramit, u bë shpërndarja e 3000 paketave për fëmijët. Ceremonia e kësaj feste dhe gëzimi, u realizua në sheshin e Sarajit. Fëmijët gjithashtu recituan poezi dhe ilahi të ndryshme (megjithëse shkaku i vapës së madhe, nuk …

Read More »