More

  Kulturë

  Sot bëhen 553 vjet nga vdekja e Skënderbeut

  Sot mbushen plot 553 vjet nga vdekja e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, më 17 janarin e vitit 1468, në Lezhë. Gjergj Kastrioti, Heroi...

  Kongresi konfirmon zyrtarisht fitoren, Joe Biden president i Amerikës

  Numërimi i votave të Kolegjit Zgjedhor nga një seancë e përbashkët e Kongresit Amerikan ka konfirmuar demokratin, Joe Biden, si fituesin zyrtar të zgjedhjeve...

  Njerëzit e palumtur postojnë këto 3 gjëra në rrjetet sociale

  Ekspertët kanë veçuar disa postime, që tregojnë se në jetën reale këto njerëz janë të palumtur. Ju sjellim pikërisht këto 3 postime: 1. Postojnë vazhdimsht edhe gjëra pa rëndësi Këto persona janë të varur shumë nga...

  Gurgurica: Kostumet tradicionale në ‘’fshatin e grave’’

  I vendosur në majet e Malit të Thatë fshati ofron një panoramë të mrekullueshme të Liqenit Kozjak nga njëra anë dhe Luginës së Pollogut...

  Zv/ministri Sulejmani shkarkon drejtorin Visar Vishkën

  Zv/ministri Sedat Sulejmani sot ka shkarkuar drejtorin e teatrit në Gostivar, Visar Vishkën. Siç mëson TetovaSot, ai është shkarkuar për shkak të parregullsive dhe...

  Shkrihen komisionet në Kulturë, ministrja Stefoska shpërfill propozimet e BDI-së dhe BESËS

  Puna e anëtarëve të Komisioneve të Kulturës që do të merren me shqyrtimin e projekteve me interes nacional në kulturë – ka filluar në...

  Njihuni me reperin më të ri të skenës shqiptare, Mali Star vjen me videoprojektin e parë (Video)

  Quhet Amar Ziberi ndërsa ndryshe njihet si Mali Star, është vetëm 10 vjeç nga Shkupi, është nxënës i shkollës fillore ‘Drita’ . Pasioni i...

  Naum Veqilharxhi, 223 vjet nga lindja e autorit të abetares së parë Shqipe

  Naum Veqilharxhi krijoi një alfabet krejt origjinal për gjuhën shqipe, që e quajti Alfabeti i Vithkuqit. Veqilharxhi është ndër figurat më të shquara të...

  Të fundit

  Brava: Regjistrimi të mos krijoj realitetin, por të regjistroj realitetin

  Në shoqëritë multietnike sipas Muhedin Bravës nga Aleanca për Shqiptarët, regjistrimi si proces statistikor nuk mund t’i shmanget edhe...

  Bexheti: Nuk është e vërtetë se tek liqeni Treska do të ndërtohet Qendër tregtare

  Kryetari i komunës së Sarajit, Blerim Bexhiti, sot në një prononcim për ‘Sloboden pecat’ hodhi poshtë si të pavërteta...

  Aksion i madh policor në Vizbeg !!!

  Një aksion i madh policor po zhvillohet sonte në Vizbeg. Jozyrtarisht, në cak të arrestimit janë disa anëtarë të një...

  Muki para 3 viteve: Elhamduliah, të akuzarit e Monstrës së shpejti do të lirohen

  Ish deputeti i LSDM-së, Muhamed Zekiri para tre viteve u shpreh se drejtësia e rastit Monstra po rikthehet në...

  356 raste të reja me Covid-19 dhe 15 viktima

  Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se brenda 24 orëve janë bërë 1906 testime, ndërsa janë regjistruar 356 raste të reja me Covid-19. Sot...

  Ja gjendja e Liqenit Treska në Saraj

  Liqeni Treska ka marë një pamje të trishtueshme. Maqineri e rëndë ka filluar punën për dislokimin e objekteve dhe...