Home / LAJME

LAJME

GRUBI: VETINGU i jep fund krimit, padrejtësive dhe shpifjeve

Deputeti i BDI-së Artan Grubi në një konferencë për media ka sqaruar nismën e partisë që i takon lidhur me procesin e Vetingut, shkruan gazeta Lajm. Ai, tha se ky proces do t’i përfshinte gjithë funksionarët partiak, por edhe shtetëror. Grubi sqaroi se për këtë proces po përgatitet një projkt/ligj …

Read More »

Politika është 90% me dy fytyra dhe aktrim i çmendur , takohen Sela dhe Pendarovski ( gjatë fushatës e quajti Arkani i Maqedonisë )

Sot u takuan në Presidencë kryetari i ASH-së Ziadin Sela dhe Presidenti i vendit Stevo Pendarovski. Në takim u bisedua për gjendjen politike në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe plotësimin e qëllimeve strategjike dhe detyrave në vigjilje të periudhës së rëndësishme për shtetin. Theksojmë se gjatë fushatës parazgjedhore , …

Read More »

Erdoğan: A ka drejtësi në Arakan, Libi, Palestinë dhe në Kuds

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan sot në Ankara deklaroi se “ndarësit e drejtësisë në botë vetëm se mashtrojnë njerëzimin”, raporton Anadolu Agency (AA). “A ka drejtësi në Arakan, Libi, Palestinë dhe në Kuds?”, tha Erdoğan. Erdoğan më tej shtoi se “struktura që pretendon se bota nuk është më e …

Read More »

Qeveria e RMV-së miraton subvencione për gratë në zonat rurale

Zëdhënësi i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Muhamet Hoxha, mbajti konferencën e rregullt për media për të informuar për vendimet e mbledhjes së 136-të të qeverisë të mbajtur të martën, raporton Anadolu Agency (AA). Zëdhënësi Hoxha njoftoi se qeveria ka miratuar Informatën në lidhje me tekstin e harmonizuar të Protokollit …

Read More »

BDI ME PROJEKT: VETING për gjithë funksionarët partiak

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) tashmë seriozisht po e bisedon projektin e ri i cili do t’i përfshinte funksionarët partiak, por edhe shtetëror, gjegjësisht të gjithë, siç është shprehur deputeti Artan Grubi, pasi sipas tij, duan t’i shërbejnë qytetarëve. Grubi për PlusInfo ka thënë se partia e tyre vetëm se …

Read More »

Stoltenberg viziton Shkupin

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe Këshilli veriatlantik më 2 dhe 3 qershor do ta vizitojnë Republikën e Maqedonisë. Stoltenberg dhe anëtarët e Këshillit gjatë qëndrimit dyditor në vend do të kenë takime me kreun shtetëror lidhur me procesin e inkuadrimit të vendit në Aleancën veriatlantike. Kjo është …

Read More »