Home / LAJME (page 130)

LAJME

LR-PDSH me kandidat të saj për President

Lëvizja për reforma në PDSH do të del me kandidat të vetin për President.Këtë e konfirmoi edhe vetë z.Sela. “Nuk kam patur kontakte me Lëvizjen Besa në lidhje me atë që flitet në media, për zgjedhjet presidenciale, por e vërteta është që me Lëvizjen Besa kontakte kemi pasur ato ditë …

Read More »

Bixhozi një sëmundje që nuk njeh dallime

Duket se bizhozi nuk njeh dallime, për fat të keq kjo dukuri ka përfshi të gjitha kategoritë e shoqërisë tonë. Kemi parë fotografi të mjekëve, policëve dhe pleqëve. Kur bëhet fjalë për rininë duket se ajo është më e përfshirë në këtë dukuri negative. Së fundmi në rrjetet socijale duket …

Read More »

LAZIM DESTANI, I PASURI SHPIRTËRISHT E MATERIALISHT

Shoqërisë sonë i duhen njerëzit e pasur shpirtërisht, moralisht e materialisht. Njerëzit e pasur materialisht, shpirtërisht e moralisht, janë vlerë e një kombi dhe shoqërie. Në mendësinë tonë ende ka inercione nga sistemi komunist, i cili e demonizonte njeriun e pasur. Sistemi komunist e lartësonte “filozofinë e barazisë”, që hidhet …

Read More »

Grubi: Nevojitet realizimi i reformave të BE-së

Sot, 24 janar 2019, kryetari i Komisionit për Çështje Evropiane i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, z. Artan Grubi, bashkë me anëtarët dhe zëvendësanëtarët e Komisionit, realizuan takim me deputetët francezë në Kuvendin Nacional të Francës, znj. Liljana Tangi dhe z. Zhak Mer, në shoqërim të ambasadorit të Francës në …

Read More »

Votimi për emrin në Parlamentin grek shtyhet për nesër

Votimi në Parlamentin grek për emrin e ri të Maqedonisë edhe pse duhej të zhvillohej sot u shty për nesër në orën 14:30 për shkak të numrit të konsiderueshëm të deputetëve që kërkojnë të marrin fjalën para zhvillimit të këtij votimi. Sipas Marrëveshjes së Prespës, Maqedonia do të quhet Republika e Maqedonisë së …

Read More »