Home / LAJME (page 150)

LAJME

VIDHEN KOMPJUTERË NË SHKOLLËN E KONDOVËS, DREJTORIA THOTË SE MUND TË RREZIKOHET TESTIMI EKSTERN

​Klasa e nëntë në shkollën fillore “Bajram Shabani” në Kondovë po mbanë orën e informatikës, mirëpo edhe pse kjo lëndë ka të bëjë me kompjuterët, të gjithë  ato janë jofunksionale. Kjo pasi që janë vjedhur kompjuterët kryesor gjatë pushimit dimëror. Ndihmësdrejtori i kësaj shkolle, Mensur Jakupi për TV21 theksoi se …

Read More »

Shkupi dikur kryeqyteti me më shumë shqiptarë në botë

​Shkupi ishte kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Maqedonisë. Gjatë periudhës ilire Shkupi ishte kryeqendër e Dardanisë dhe njihej me emrin Scupi.Kurse gjate periudhes osmane ishte kryeqendra e vilajetit te Kosoves. Shqiptarët sot përbëjnë rreth 30 për qind të popullatës së Shkupit. Dikur Shkupi ishte qyteti me popullatën më …

Read More »

Shoqata Kulturore Artistike Duflla

Sh.K.A. DUFLLA është shoqatë joqeveritare e themeluar më 22 Prill 2016. Kjo shoqatë burron nga fshati Raçe dhe aktivitetet e saja do i zhvillon duke filluar nga vendi, me gjërë dhe jashtë vendit. Fshati Raçe karakterizohet si një ndër fshatrat me traditë kulture, fetare dhe arsimore prandaj mund të themi …

Read More »

BDI ka vendosur që mos të koalicionojë me VMRO-në

  Edhe pas shumë orëve debate të nxehta Bashkimi Demokratik për Integrim ka vendosur që mos të koalicionojë me mandatarin Gruevski për një qeveri të re. Edhe zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani sonte para selisë së BDI-së, theksoi se ende nuk kanë vendos në lidhje me pesë opsionet e mundshme. …

Read More »

Pa shumicë parlamentare, LSDM nuk mund të marrë mandatin (Dokument)

LSDM nuk mund ta merr mandatin për formimin e Qeverisë nëse paraprakisht nuk siguron shumicë parlamentare në Kuvend. Sipas nenit 90 të kushtetutës së Maqedonisë presidenti i Maqedonisë ja jep mandatin subjektit i cili ka shumicën në parlament. Pas formimit të shumicës parlamentare, subjektet të cilat e përbëjnë shumicën duhet …

Read More »