Home / LAJME (page 170)

LAJME

Fshati që të trishton nga heshtja

Në afërsi të Shkupit gjendet fshati Krushopek i Epërm, i cili është tërësisht i braktisur dhe në të nuk jeton më askush. Shtëpi të vjetra, mure të rinuara dhe disa ndërtime të reja, ishin pamjet që ne kapëm gjatë një vizite të këtij fshati. Gjatë bisedës me disa persona që …

Read More »

EJA ME NE TE UJVARAT E LESHNICËS

Shoqata malore “Gryka e Dervenit” edhe këtë vit do të marrë pjesë në ecjen e dytë me radhë të organizuar nga ALPINE GUIDES Tetovë, ndryshe e quajtur edhe si “Marshi i lumturisë” , njofton derveni.info. Marshi do të mbahet me datë 11.02.2018 (e diel) me vendtakim te teleferiku ne Tetovë. …

Read More »

Memorandum bashkëpunimi në mes Komunës së Sarajit dhe ZIP Institutit

Sot, kryetari i komunës së Sarajit z. Blerim Bexheti dhe drejtori ekzekutiv i Institutit ZIP z. Agim Selami, nënshkruan memorandum bashkëpunimi për aktivitete të përbashkëta në disa sfera: 1. Lufta kundër korrupcionit në nivel lokal; 2. Buxhetimi participativ; 2. Arsimimi i integruar; 3. Zhvillimi rural; dhe sfera të tjera për …

Read More »

DJ ADIS , nga muaji shkurt fillon sezonin e ri

Dj Adis prej muajin shkurt fillon sezonin e ri , me kamer profesionale dhe aparat fotografik me pajisjet më moderne. Rezervimet mund ti bëni për Dasma,Ahengje,Syneti , si dhe zërim me qera. Njëkohësisht DJ ADIS po ashtu bën rezervimin e ç’do këngëtari apo këngëtaru që dëshiron për muzikë live./derveni.info Kontakt …

Read More »

Rijat Abdullahu vazhdon karierën në Gjermani

Ish futbollisti KF Lepencit 1957 Rijat Abdullahu sezonin që vjen do ta bartë fanelën e ekipit KF Kosova Munchen , njofton derveni.info. KF Kosova Munchen garon në ligën e 4 gjermane.Lajmin e ka konfirmuar futbollisti Abdullahu , ku shtoi se  të enjten do të udhëtoj për tu bashkuar me ekipin …

Read More »

Armët dhe përkrenarja origjinale e Heroit tonë Kombëtar

Viti 2018 është shpallur si Viti Mbarëkombëtar i Gjergj Kastriotit Skënderbeut. Armët dhe përkrenarja origjinale e Heroit tonë Kombëtar ndodhen në muzeun e Vjenës në Austri. Shpata është prej bakri, punuar me teknikën artizanale të rrahjes. Me vdekjen e perandorit të Austrisë, djali i tij i dytë, Ferdinandi, u shpall …

Read More »