Home / LAJME (page 20)

LAJME

Të gjith personat e moshuar mund të kenë pension. Aplikoni!

Qytetarët e interesuar për realizimin e së drejtës për pension social në lartësi prej rreth 6.000 denarëve tashmë u janë drejtuar qendrave për punë sociale në shtet me qëllim që të informohen se çfarë dokumentesh u nevojiten që të mund të realizojnë këtë të drejtë. Kompetentët në qendrat shprehen se …

Read More »

Kanjoni i Matkës i mbushur me vizitorë

Në këto ditë të nxehta të verës banorët e Shkupit të cilët nuk kanë udhëtuar për pushime në bregdet, janë në hall me temperaturat e larta që kanë kapluar vendin ditëve të fundit. Kanjoni i Matkës është shëndruar në vendin e preferuar të shkupjanëve por edhe të turisteve të huaj. …

Read More »

Diplomuan 215 medresantë

Më 4 korrik, 2019, në Medresenë Isa Beu në Shkup, janë ndarë diplomat për 215 medresantët e diplomuar në këtë vit shkollor (2018/2019). Në manifestimin e organizuar me këtë rast, në Qendrën në Kondovë, ka marrë pjesë kreu më i lartë i Bashkësisë Fetare Islame, Reis’ul-Ulema h. Sulejman ef. Rexhepi, …

Read More »

Llatasi shpallet i pafajshëm!

Jo që nuk iu konfiskuan shtëpitë, por edhe harxhimet gjyqësore do të jenë në buxhet të shtetit, konkretisht në kurriz të qytetarëve. Dragan Pavloviq-Latas dhe dy vëllezërit e tij, të akuzuar nga Prokuroria Speciale për ndërtim pa leje të tri shtëpive në Komunën e Zelenikovës, është shpallur i pafajshëm, ndërsa …

Read More »

Gjarpër në Ambulantën Gjorçe Petrov (Foto)

Para disa ditësh në ambulancën Gjorçe Petrov përderisa pacientët kanë pritur radhë për kontrolle mjeksore, papritmas një gjarpër është paraqitur në korridorin e ambulancës. Shum pacientë janë friksuar dhe kanë ikur të tmerruar nga vendi i ngjarjes. Ekipet përgjegjëse të ambulantës kanë arritur që gjarprin ta nxjerrin jashtë dhe ta …

Read More »

Banorët e Bukoviqit, një javë pa ujë të pijshëm

Banorët e fshatit Bukoviq të Komunës së Sarajit,  tashmë  gjashtë ditë nuk kanë ujë për pije. Ata që nuk kanë puse në shtëpitë e tyre , gjatë këtyre ditëve ujë kanë mbushur në çezmat që ndodhen  mbi fshatin Raoviq,  5 kilometra larg shtatit. Banorët thonë se kjo nuk është hera …

Read More »

Kejvina nga ky moment e tutje mund të vdes e qetë

Bukuroshja Kejvina Kthella nga tani e tutje mund të ‘vdes e qetë’. Arsyeja, nuk është asnjë nga ato që mendoni! Kjo për faktin sepse modelja ka takuar artistin e njohur ndërkombëtar Maluma në Itali me ç’rast kanë shkrepur një fotografi të përbashkët. ‘Tani mund të vdes. Mirëupafshim botë’ – ka …

Read More »

Kryemadhi: Bye bye Edi

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi me anë të një postimi në Facebook ka thënë se shqiptarët sot refuzuan Edi Ramën. Sipas saj 85 përqind e tyre kanë refuzuar votimet moniste të Edi Ramës. Postimi i Kryemadhit: 85% e shqiptarëve refuzuan sot votimet moniste të Edi Ramës. Refuzuan …

Read More »