Home / LAJME (page 30)

LAJME

Termeti dridh Tetovën

 Një termet sapo ka dridhur qytetin e Tetovës me rrethinë më saktësisht në komunën e Bogovinës dhe fshatrave për rreth ndërkohë që nuk dihet ende epiqendra e saktë e dridhjeve.

Read More »

Veprimtarët e kulturës në Çair mbjellin fidane

Veprimtarët e kulturës pjesëmarrës në ditën e katërt të aksionit për mbjelljen e drunjve të blirit në Çair Pas sportistëve, aksionit të Komunës së Çairit për gjelbërim masiv përmes mbjelljes së drunjve të blirit iu bashkangjitën edhe veprimtarë të njohur të botës së kulturës në komunën tonë. Drejtoresha e Galerisë …

Read More »

Ministri Nuredini nuk ka kohë ti përgjigjet pyetjeve të gazetarëve

Ministri për ambient jetësorë Naser Nuredini ka injoruar gazetarët, duke mos u dhënë përgjigje atyre në pyetjet lidhur me ndotjen e ajrit. Arsyetimi i Nuredinit është se nuk ka kohë. Nuredini në prezantimin e Kontrollit të tretë të gjendjes në ambientin jetësorë është drejtuar në gjuhën angleze i shmangi gazetarët …

Read More »

“Monstra”-Gruevski ofendon gratë shqiptare

Në seancën e sotme për rastin “Monstra” ka vazhduar leximi i SMS porosive dhe transkriptet nga bisedat telefonike lidhur me vrasjen e pesëfishtë që ka ndodhur në Liqenin e Smillkovës. Gjykatësi Ognen Stavrev ka lexuar disa SMS porosi nga ish kryeministri Nikolla Gruevski. “BDI në të gjitha anët po shpërndanë …

Read More »

Haradinaj: Armatosja e Serbisë është kërcënim për Kosovën

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, deklaroi se armatosja e vazhdueshme e Serbisë me pajisje ushtarake nga Rusia dhe Kina është kërcënim i drejtpërdrejtë për Kosovën. Sipas tij, Serbia po vijon të armatoset me pancir, sisteme të mbrojtjes ajrore, dronë dhe pajisje të tjera ushtarake. Madje, Haradinaj tha se Serbia duhet …

Read More »

Gomat e dimrit dhe zinxhirët të obliguara nga 15 nëntori

Për shkak të sigurisë së tyre, shoferët duhet t’i ndërrojnë gomat e verës të automjeteve të tyre më 15 nëntor. Këshilli republikan për siguri në komunikacion, fton shoferët që përveç ndërrimit të gomave, të bëjnë edhe kontrollin e sasive të vajit dhe antifrizit në makinë. Drejtuesve të makinave u rekomandohet …

Read More »

Sopi me Stand-Up komedi edhe në Saraj

Shkolla e Mesme “Saraj” në bashkëpunim me Qendrën “Racio” realizoi projekti “Stand Up” Qendra për Zhvillim Edukativ dhe Kulturor “Racio” ka organizuar projektin “Stand Up” në Shkollën e Mesme “Saraj” në komunën e Sarajit. Para nxënësve të shkollës së mesme performoi artisti i mirënjohur Hasim Memishi- Sopi. Drejtori i shkollës …

Read More »