Home / LAJME (page 4)

LAJME

Kurti: Ne nuk e ndalojmë shaminë

Albin Kurti, kryetar i Vetëvendosjes ka thënë se nuk do të ndalojë shaminë në Kosovë kur të vije në Qeveri, pasi sipas tij është e drejtë elementare njerëzore. Kurti në Tv Klan citoi edhe një poet në Turqi, që thotë se ‘’ nuk nuk do të duhej të merremi me …

Read More »

Zhvillimi i turizmit rural, Shqipëria si model

Ekspertët tek ne thonë se mbetet të shikohet edhe interesimi i fermerëve apo investitorëve tek ne për realizimin e këtij lloj agrobiznesi që ndërlidhet me gastronominë dhe turizmin rural Maqedonia e Veriut ia vlen të analizojë si dhe të realizojë në praktikë idenë e fshatrave turistik apo zonave turistike në …

Read More »

Kuvendi votoi rebalancin e Buxhetin për vitit 2019

Me 56 vota pro dhe 22 kundër sot pasdite, deputetët votuan rebalancin e Buxhetin për vitit 2019. Në debatin e sotëm nuk munguan akuzat e ndërsjella midis deputetëve të pozitës dhe opozitës. Janë shkurtuar paratë e pjesës së investimeve kapitale dhe arsimit. Sipas rebalancit së parashikuar, të ardhurat totale janë …

Read More »

Katica Janeva përfundon në spital

Ish-prokurorja speciale, Katica Janeva për shkak të gjendjes së vazhdueshme të rënduar shëndetësore dhe kërkesave të vazhdueshme për trajtim mjekësor, sot ka përfunduar në klinikën private “Zhan Mitrev”. Irena Frçkovska, avokatja e saj theksoi për Fokus-in se klientes së saj i është miratuar kërkesa për kontroll për shkak se gjendja …

Read More »

Ja sa qytetarë janë shpërngulur nga Maqedonia e Veriut

Nga Maqedonia e Veriut janë shpërngulur gjysmë milionë qytetarë apo një e katërta e popullsisë. Nga kjo dy të tretat janë të aftë për punë, ndërsa nga shifra totale, një e treta janë kuadro të specializuara, pjesa më e madhe në sektorin e teknologjisë informatike. Kjo është theksuar nga Bojan …

Read More »

Mustafi: Jam bërë shënjestër edhe pa luajtur fare

Shkodran Mustafi është duke kaluar një moment shumë të vështirë që kur u transferua në Arsenal. Ai është kritikuar shumë dhe është fajësuar si fajtori kryesorë në humbjet e Arsenalit. Por ish-mbrojtësi i Gjermanisë ka thënë se ndonjëherë është fajësuar edhe kur nuk ka luajtur fare. “Jam mjaft kritik për …

Read More »