Home / LAJME (page 5)

LAJME

Grubi ia thanë pështymën Zaevit

Artan Grubi thotë se thënia “Ne politikanët ndonjëherë dimë të themi budallallëqe” është karaktaristikë e duhur për kryeministrin, duke nënvizuar se Zaev ato fjalë i ka thënë pikërisht për veten e vet. Grubi e cilëson këtë si një moment vetëreflektimi dhe vetëkritike të kryeministrit. “Vlerësoj se deklarata e kryeministrit ka …

Read More »

“Gryka e Dërvenit” në aksion

Shoqata Bjeshkatare “Gryka e Dërvenit” gjatë vikendit të kaluar në kuadër të aktiviteteve të tyre të rregullta ka ndërrmarë aksion për shenjëzimin (markimin) e shtigjeve bjeshkatare ose rrugëve malore në rajonin e Malit Zheden ose Malit të Etur siç shqipërohet më saktë, me çka sipas tyre ndihmohet në sigurinë e …

Read More »

VENDOSET GURTHEMELI I XHAMISË SË RE NË FSHATIN ÇAJLANË

Sot, më 07.10 2019, në prani të Reisul-Ulemasë të BFI-së, H. Sulejman ef. Rexhepi, Myftiut të Shkupit Dr.Qenan ef.Ismaili, dekanit të FSHI-së Shaban Sulejmani , kryetarit të kuvendit të BFI-së Fadil ef.Ramadani, myftilerëve tjerë të BFI-së, hoxhallarë dhe banorëve të fshatit Çajlanë u organizua program me rastin e vënies së …

Read More »

Fushat mahnitëse me tulipanë në Holandë (FOTO)

Në Holandë, toka e tulipanëve, do të mbahet nga 22 prilli deri në 7 maj festivali i dedikuar tulipanëve në vendin e quajtur “Noordoostpolder”. Bëhet fjalë për një terren i marrë nga deti në 1940, që gjendet 4 metër poshtë nivelit të detit. Ky terren është veçanërisht i përshtatshëm për …

Read More »

Dalin rezultatet e para nga KQZ-ja, prin LDK-ja

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë ka nxjerrë rezultatet e para të zgjedhjeve të sotme parlamentare në Kosovë. Sipas KQZ-së janë numëruar rreth 22 për qind të votave të përgjithshme dhe prin LDK’ja. Rreth 150 mijë vota janë numëruar deri tani, sipas të cilave prin LDK-ja me rreth 37 mijë …

Read More »

Zaevi pret deri më 15 tetor aktakuzë për rastin “Reket”

Kryetari i LSDM-së dhe kryeministër Zoran Zaev në tribunën e sotme “Në rrugë të drejtë” në Shtip theksoi se pret para 15 tetorit të përfundojë hetimi me aktakuzë për tastin “Reket”. “Para datës 15 përfundojnë 90 ditë nga hetimi, dhe pres të përfundojë me aktakuzë dhe qytetarët t’i dinë të …

Read More »