Home / VENDI

VENDI

Riker vjen në Shkup

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit për Evropë dhe Evroazi, Filip Riker këtë javë pritet që të mbërrijë për vizitë në Shkup. Në agjendën e tij sipas komunikatës së Departamentit të Shtetit, Riker do të takohet me presidentin Stevo Pendarovski, kryeministri Zoran Zaev, ministrin e jashtëm Nikolla Dimitrov, ndërsa janë paraparë …

Read More »

Humb jetën një banor i Haraçinës

Ka huumbur jetën një banor i Haraçinës, ja se si ishte verzioni i MPB-së për këtë rast: Më datë 19 korrik 2019 rreth orës 21:30 në SPB Shkup, G.R. (38) nga fshati Haraçinë ka denoncuar se e ka gjetur babain e tij N.R (68) në një puset në afërsi të …

Read More »

Tërmet në Maqedoninë e Veriut, ndjehet edhe në Shkup

Rrjeti telemetrik seizmologjik në Republikën e Maqedonisë Veriore me qendra në Shkup, Vallandovë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë që mirëmbahet nga Qendra Seizmologjike pranë Fakultetit Matematiko-natyror në Shkup, sonte në orën 21.17 minuta, ka regjistruar tërmet me epiqendër 120 kilometra në juglindje të Shkupit. Tërmeti ka qenë me magnitudë 2.1 ballë …

Read More »

Prej nesër mot më stabil dhe rritje të temperaturës

Rritje të temperaturave dhe mot stabil paralajmërojnë meteorologët në ditët e ardhshme. Nga DPHM informojnë se moti jostabil  me shi të rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima do të jetë të premten dhe të shtunën në orët e pasdites. Nesër temperatura do të arrijë deri në 31 gradë Celsius,  të enjten prej …

Read More »

Dorëhiqet Katica Janeva

Shefja e Prokurorisë Speciale Publike, Katica Janeva ka dorëzuar dorëheqje nga posti i saj në PSP, shkruan gazeta KOHA. Në letrën publike ajo shprehet se nuk do të lejoj që emri i saj të shfrytëzohet si alibi për mbajtjen peng të fatit të Prokurorisë Speciale Publike dhe Integrimeve euroatlantike të …

Read More »

Mundësia e zjarreve, autoritetet apel për kujdes

Periudhën e ardhshme Maqedonia e Veriut hy në fazën kritike të paraqitjes së mundshme të zjarreve. Javën që vjen nis fushata për vetëdijesimin e qytetarëve kundër zjarreve, që gjatë stinës së verës marrin përmasa shqetësuese. Deri në 15 gusht Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim përmes fushatës senzibilizuese do të parandalojë …

Read More »

Antikorrupsioni: E përkrahim “vetingun”, shumë qytetarë ankohen te ne nga gjykatësit dhe prokurorët

Kryetarja e Komisionit për Parandalimin e Korrupsionit (Antikorrupsioni), Biljana Ivanovska, thotë se ky institucion e përkrah idenë për verifikim apo “veting” të gjykatësve dhe prokurorëve, duke e pasur parasysh se deri tek ata ka shumë ankesa nga qytetarët në lidhje me punën e gjykatësve dhe prokurorëve, njofton Portalb.mk. “E përkrahim …

Read More »