Home / VENDI (page 10)

VENDI

Mickovski: Tek Zaevi pamë një njeri të frikësuar

Kreu i VMRO DPMNE-së Hristijan Mickovski tha se deklarata e Zaevit për zgjedhje të parakohshme parlamentare dëshmon se vetë kryeministri ka pranuar dështimet e tij. Mickovski tha se në takimin e nesërm të liderëve pret ta dëgjojë drejtpërdrejtë propozimin nga Zaevi. Kërkoi zbatimin e ligjit për Qeveri teknike.

Read More »

Maqednia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshne

Në pres konferencën që Kryeministri Zaev mban në këto çaste paralajmëroi se në takimin e liderëve të caktuar për nesër te Presidenti Pendarovski, ai do të kërkojë Zgjedhje të parakohshme sa më parë. Mbetet të shihet edhe qëndrimi i subjekteve tjera politike parlamentare, por siç dihet te gjitha partitë opozitare …

Read More »

Ahmeti: Rruga jonë drejt NATO-s po bëhet realitet

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot përmes rrjetit social Fejsbuk, e ka shprehur opinionin e tij lidhur me mosmarrjen e datës për fillimin e negociatave të Republikës së Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian. “Rruga jonë e shtruar dhe e dëshiruar drejt NATO-s tashmë po jetësohet dhe …

Read More »

A do të dorëhiqet Zaevi?! Ja çka thonë nga Qeveria..

Pas vendimit për mos dhënin e datës për hapjen e negociatave me BE-në, Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka vendosur që vetëm nëpërmjet komunikatës të reagojë ndaj vendimit të Këshillit të Evropës. Në njoftimin e Qeverisë thuhet se kryeministri Zaev gjatë ditës ka zhvilluar konsultime brenda dhe jashtë shtetit për …

Read More »

Takohen Ali Ahmeti dhe Zoran Zaev

Sa po ka përfunduar takimi midis dy liderëve të koalicionit LSDM – BDI, Zoran Zaev dhe Ali Ahmeti, në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut në Shkup, mëson TS. Ky takim urgjent është realizuar pas vendimit të Këshillit të Bashkimit Evropian për mos ndarjen e datës për fillim të negociatave për …

Read More »

Qytetarët kërkojnë luftë ndaj korrupsionit

Qytetarët kanë mendime të ndryshme rreth debatin për datës së bisedimeve për në Bashkimin Evropian. Disa mendojnë se faji për mos çeljen e bisedimeve qëndron tek politikanët tonë. “Nuk është problem, është normale dhe besoj se ka të drejtë edhe Franca edhe BE. Një vend  cili nuk i ka as …

Read More »

Gjendet trupi i vdekur i 64-vjeçarit nga Shkupi

Një gjashtëdhjetë e katër vjeçar u gjet i vdekur në një makinë të parkuar në rrugën lokale në Petrovec të Shkupit, në drejtim të fshatit Drma, pranë shenjave për hyrie në komunën e Petrovecit. Mjeku i urgjencës konstatoi se nuk kishte gjurmë dhune në trupin e vdekur. Personi i vdekur …

Read More »

Shtyhet seanca parlamentare

Vazhdimi i seancës së katërt të 114-të të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut që duhej të mbahej sot është shtyrë për të hënën. Në këtë seancë duhej të debatohej për propozim-ligjet e plotësuara për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve për sigurim të obliguar në komunikacion, për aviacion civil, …

Read More »