Home / VENDI (page 20)

VENDI

Festival Multikulturor në Ljubin

Dje nën organizim të Shoqërisë Kulturore Artistike “DIVANHANA” nga f.Lubin u mbajt Festivali Multikulturor 2019. Në këtë festival tradicional ku promovohen kulturat e komuniteteve e veçanërisht të komunitetit boshnjak, morrën pjesë shum shoqata kulturore dhe grupe valltarësh nga vendi. /derveni.info

Read More »

Arrestohen mbi 100 tifoz

Mbrëmë para dhe pas ndeshjes fudbollistike në mes të Maqedonisë Veriore dhe Polonisë e cila përfundoi me fitore të misafirëve tifozët e Poloisë me sjelljet e tyre të pahijshme kanë detyruar policinë që tu vendos pranga. Në një foto që është publikuar në rrjetet sociale shifen mbi 100 tifozë polak …

Read More »

Nesër festa ‘MATKAMP’ në Matkë

Nesër në Matkë fillon festa dy-ditore e bjeshkatarëve me rastin e ditëlindjes së dytë të Shoqatës Malore “GRYKA E DËRVENIT” nga Saraji. Me këtë rast nesër pasdite do të shtrihet Kampi me tenda të bjeshkatarëve nga të gjitha trevat shqiptare si Shqipëria, Kosova dhe Lugina e Preshevës si dhe nga …

Read More »

Shqiptarët e Ukrainës vizitojnë Shkupin

Pjestarë të komunitetit shqiptarë në Ukrainë të cilët jetojnë në afërsi të Odesës rrespektivisht në katundin Karakurt dje kanë vizituar Shkupin në kuadër të turnesë së tyre për Shqipëri dhe vendet e tjera arbërore. Ata u pritën nga gazetari i mirnjohur dërvenas Daut Dauti dhe djali i gazetarit të ndjerë …

Read More »

Riformatimi i Qeverisë, emrat deri në fund të javës

Afrohet dita kur kryeministri Zoran Zaev duhet ta finalizojë rikonstruimin e Qeverisë. Ndonëse akoma asgjë zyrtare, në opinion lakohen emrat potencial të cilët mund të preken nga “fshesa” e ashtuquajtur e kryeministrit. Jo zyrtarisht mësohet se ministri i Financave, Dragan Tevdovski mund të zëvendësohet me drejtoreshën e Drejtorisë për të …

Read More »

Rektori i UT-së Vullnet Ameti Uron Fitër Bajramin

Shkup, 04 qershor, Zhurnal.mk – Rektori i Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Vullnet Ameti, në një komunikat për shtyp ua uron të gjithë besimtarëve mysliman festën e Fitër Bajramit përcjell Zhurnal.mk. “Të nderuar besimtarë të fesë Islame. Në emër të Universitetit të Tetovës, më lejoni që nga zemra t’jua uroj …

Read More »