Home / VENDI (page 22)

VENDI

Kufiri Bellanoc-Stançiç hapet më 26 korrik (FOTO)

Objekti kufitar në kufirin mes Kosovës dhe Maqedonisë, mes fshatit Stançiç dhe Bellanoc është para përfundimit, shkruan gazeta KOHA. Sipas informatave të kryetarit të Gjilanit, Lutfi Haziri, më 26 korrik do të bëhet hapja solemne e kësaj pike kufitare që do të lidhë qytetin e Gjilanit dhe Kumanovës. /derveni.info

Read More »

Dëshmi për Xhaminë e Ali pashës në Ohër

Ka disa muaj që rindërtimi i Xhamis së Ali Pashës konkretisht minarja  i saj jan bërë temë në opinionin e vendit tonë. Komuniteti maqedonas i Ohrit të organizuar përmes një organizate joqeveritare po kundërshtojnë ndërtimin e minares së xhamisë. Derveni.info ka siguruar një foto të vjetër ku duket qartë minareja …

Read More »

Stoltenberg viziton Shkupin

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe Këshilli veriatlantik më 2 dhe 3 qershor do ta vizitojnë Republikën e Maqedonisë. Stoltenberg dhe anëtarët e Këshillit gjatë qëndrimit dyditor në vend do të kenë takime me kreun shtetëror lidhur me procesin e inkuadrimit të vendit në Aleancën veriatlantike. Kjo është …

Read More »

Pako e ligjeve sociale nesër para deputetëve

Deputetët në pjesën e pasdites nga puna e seancës së 98-të në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë të Veriut diskutuan për propozim ligjin për tatimin e vlerës së shtuar dhe për punësimin dhe sigurimin në rast papunësie, të dyja në lexim të parë. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, pas përfundimit …

Read More »

ESKLUZIVE /Fshati Gllumovë me sallë sporti

Në kuadër të ndërtimit të sallave të sportit Ministria e arsimit dhe shkencës ka paraparë ndërtimin e sallës së sportit në F.Gllumovë. Gllumova si një vendbanim me mbi 2000 banorë ka qenë e domosdoshme të pajiset me sallë sporti dhe se ministria e arsimit ka marë vendimin e duhur Ndërtimi …

Read More »