Home / VENDI (page 23)

VENDI

Prej nesër mot më stabil dhe rritje të temperaturës

Rritje të temperaturave dhe mot stabil paralajmërojnë meteorologët në ditët e ardhshme. Nga DPHM informojnë se moti jostabil  me shi të rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima do të jetë të premten dhe të shtunën në orët e pasdites. Nesër temperatura do të arrijë deri në 31 gradë Celsius,  të enjten prej …

Read More »

Dorëhiqet Katica Janeva

Shefja e Prokurorisë Speciale Publike, Katica Janeva ka dorëzuar dorëheqje nga posti i saj në PSP, shkruan gazeta KOHA. Në letrën publike ajo shprehet se nuk do të lejoj që emri i saj të shfrytëzohet si alibi për mbajtjen peng të fatit të Prokurorisë Speciale Publike dhe Integrimeve euroatlantike të …

Read More »

Përdhosen tabelat në gjuhën shqipe brenda parkut të Shkupit

Vazhdojnë të përdhosen tabelat në gjuhën shqipe në Shkup. Këtë herë vandalizmi i tabelave në gjuhën shqipe ndodh brenda parkut të qyteti të Shkupit. Siç shihet edhe nga fotoja e dërguar pranë redaksisë tonë tabela në gjuhën shqipe është hequr me forcë nga shtylla e ndriçimit dhe është hedhur për …

Read More »

Mundësia e zjarreve, autoritetet apel për kujdes

Periudhën e ardhshme Maqedonia e Veriut hy në fazën kritike të paraqitjes së mundshme të zjarreve. Javën që vjen nis fushata për vetëdijesimin e qytetarëve kundër zjarreve, që gjatë stinës së verës marrin përmasa shqetësuese. Deri në 15 gusht Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim përmes fushatës senzibilizuese do të parandalojë …

Read More »

Antikorrupsioni: E përkrahim “vetingun”, shumë qytetarë ankohen te ne nga gjykatësit dhe prokurorët

Kryetarja e Komisionit për Parandalimin e Korrupsionit (Antikorrupsioni), Biljana Ivanovska, thotë se ky institucion e përkrah idenë për verifikim apo “veting” të gjykatësve dhe prokurorëve, duke e pasur parasysh se deri tek ata ka shumë ankesa nga qytetarët në lidhje me punën e gjykatësve dhe prokurorëve, njofton Portalb.mk. “E përkrahim …

Read More »

Qeveria e Zaevit harron premtimet për “Shkupin 2014”

Projekti kundërthënës “Shkupi 2014” nuk ka pësuar asnjë ndryshim edhe pas ndërrimit të pushtetit në Maqedoninë e Veriut, dy vjet më parë. Lidhja Social-Demokrate e kryeministrit Zoran Zaev, derisa ishte në opozitë para dy vjetësh e gjysmë, një nga premtimet kryesore kishte revidimin e apo largimin e shumë përmendoreve të …

Read More »

Për gjashtë muaj, 9125 shkelje në trafik

Policia e Tetovës gjatë 6 muajve të kaluar të këtij viti, në rajonin më të gjerë të Tetovës, gjithsej kanë zbuluar dhe në mënyrë adekuate kanë sanksionuar 9125 shkelje në trafik, derisa numri i përgjithshëm i veturave të kontrolluara në këtë periudhë është 27.717, shkruan gazeta KOHA. Kështu që, duke …

Read More »

Ta pastrojmë Matkën

Organizata joqeveritare 4Select në kuadër të projektit të tyre për mbrojten e ambientit po zhvillon aktivitetet e saja në Kanjonin e Matkës me qëllim ngritjen e vetëdijes dhe përmirsimin e infrastrukturës për grumbullimin e mbeturinave dhe në bashkëpunim me “Higjienën Komunale” kanë vendosur shporta për grumbullim dhe selektim të mbeturinave …

Read More »

Ankohen puntorët e “Higjienës Komunale” Shkup

Shkruan një punëtorë i HK me këto fotografi të bashkëngjitura, duke na thënë se i ka plas filmi më! Me këto kushte që i kemi thotë punëtori nuk punohet askund! “Unë jam sëmurë, posedoj dokument nga mjeku se duhet të pushoj, por mungojnë punëtorët, ku janë as vetë nuk e …

Read More »