Home / VENDI (page 39)

VENDI

Ambasadorja e re e SHBA-ve në Shkup viziton BFI-në

Ambasadorja e re e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shkup, Kejt Meri Bërns (Kate Marie Byrnes), ka vizituar më 24 korrik, 2019, Bashkësinë Fetare Islame të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Në Rijaset ajo është pritur nga Reis’ul-Ulema h. Sulejman ef. Rexhepi, Kryetar i BFI të RMV. Kryetari Sulejman …

Read More »

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti në vend do të jetë me diell, me vranësira të vogla deri mesatare dhe me erë të lehtë deri në mesatare me drejtim verior. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej 12 deri 20 gradë, ndërsa ajo e ditës prej 28 deri 35 gradë Celsius. UV indeksi do të …

Read More »

Ekskluzive: Ja propozimet për kuadrot e reja që do të udhëheqin me drejtoritë

Derveni.info mëson emrat e kuadrove të propozuar për udhëheqje të drejtorëve që pritet të miratohen sot nga qeveria. Visar Riza, ushtrues detyre drejtor i Agjencisë për medikamente dhe mjete medicinale; Milan Zaprovski, ushtrues detyre drejtor i Inspektoratit Shtetëror për Bujqësi; Emil Krstevski, ushtrues detyre drejtor i Arkivit shtetëror të Republikës …

Read More »

Ambasadorja turke takon Kryetarin e BFI-së

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Reis’ul-Ulema h. Sulejman ef. Rexhepi, është pritur në Ambasadën e Republikës së Turqisë në Shkup nga Ambasadorja Tülin Erkal Kara (Tylin Erkal Kara), me kërkesën e saj. Të dy bashkëbiseduesit kanë diskutuar për projektet e përbashkëta dhe për bashkëpunimin …

Read More »

Kush është drejtori i ri i Drejtorisë së hekurudhave!?

Ish zëvendës kryeministri për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit dhe profesori universitar Festim Halili pritet që të drejtojë Drejtorinë e hekurudhave edhe atë me propozim të BDI-së duke sjellë kështu në krye të drejtorive të fuqishme emra të rinjë dhe të dëshmuar nëpër funksione dhe profesione të tyre. Kështu, Drejtorinë …

Read More »

Tabela e Parlamentit në gjuhën shqipe

Para pak çastesh në profilin zyrtarë në facebook Kryeparlametari i RMV z.Talat Xhaferi ka publikuar këto foto të tabelës hyrëse të Parlamentit të cilat janë tregjuhësore: maqedonisht, shqip dhe anglisht. /derveni.info

Read More »

Pastrohet Matka, NP “Parqe dhe Gjelbrime” në aksion

Pas artikullit që www.derveni.info bëri dje lidhur me gjendjen katastrofale me papastërtinë dhe barin e rritur gjithandej në qendrën rekreative Matka, sot herët në mëngjes ekipet e NP “Parqe dhe Gjelbrime” të Qytetit të Shkupit kanë ndërrmarë aksion për pastrimin dhe rregullimin e hapsirave të gjelbërta në Matkë. Në aksion …

Read More »