Home / VENDI (page 4)

VENDI

Paralelja në Idirizovë, Ademi premton zgjidhje

Ministria e Arsimit do të japë leje për hapjen e paraleles në gjuhën shqipe në Shkollën Fillore“ Njegosh” në Idrizovë, në të cilën nxënësve pas klasës së pestë deri në klasën e nëntë, u mohohet e drejta që mësimet t’i ndjekin në gjuhën shqipe. Alsat informoi për problemin në fjalë …

Read More »

Dita e pavarësisë, “aheng” në Parkun e Qytetit

Me rastin e ditës së pavarësisë 8 shtatori,  Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të organizoj manifestim në Parkun e Qytetit me çrrastë fjalim do të mbaj edhe kryetari i qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Gjatë këtij manifestimi do të marrin pjesë edhe përfaqësues …

Read More »

Doktoroi Myftiu i Shkupit Qenan ef.Ismaili

Qytetit të Shkupit iu shtua edhe nje doktor shkence nga fusha studimeve islame. Sot, (04.09.2019) në Fakultetin për Studime Islame pranë Universitetit Ndërkombëtarë në Novi Pazar, Myftiu i Shkupit Qenan ef.Ismaili para kryetarit të komisionit me sukses të lartë mbrojti disertacionin e doktoraturës me titull “Aplikimi i metodave dhe mjeteve …

Read More »

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare. Do të fryjë erë e fortë veriore në pjesët veriore, duke shkaktuar temperatura më të ulëta ditore. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin nga 8 deri 17 gradë celsius, kurse temperaturat e ditës do të shkojnë nga 21 deri …

Read More »

Studeniçani me numër rekord të nxënësve

Kur në shumicën e rajoneve të Maqedonisë së Veriut numri i nxënësve për çdo vit reduktohet dhe mbyllet nga një paralele, në Sh.f. “Naim Frashëri” në Studeniçan ndodh e kundërta. Vetëm në vitin shkollor 2019/2020, në bankat shkollore janë ulur 224 nxënës të klasës së parë. Ky numër vitin e …

Read More »

9 shtatori, ditë jopune për qytetarët e RMV-së

E hëna e ardhshme 9 shtatori i 2019-s, është ditë jopune për qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut. Siç njoftuan nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale (MPPS), kjo është në pajtim me Ligjin për festa, ku 8 shtatori, e diel, është Dita e Pavarësisë, dhe për këtë, 9 shtatori është ditë …

Read More »

Nxënësit shqiptarë mësojnë në gjuhën maqedonase

Dhjetëra nxënësve shqiptarë të shkollës fillore “Njegosh” në Idrizovë, tashmë disa vjet u mohohet e drejta që nga klasa e pestë e deri në të nëntën të ndjekin mësimet në gjuhën shqipe. Të revoltuar për këtë situatë, prindërit dhe fëmijët kanë bojkotuar mësimin dhe shtojnë se i njëjti do të …

Read More »