Home / LAJME / Cipras humb kryeqytetin, djali i Dora Bakojanit zgjidhe kryetar i Athinës

Cipras humb kryeqytetin, djali i Dora Bakojanit zgjidhe kryetar i Athinës

Kandidati i partisë më të madhe opozitare të DR, Kostas Bakojani është kryetari i ri i Athinës.

Sipas të dhënave, nga 98% e votive të numëruara Kostas Bakojani ka fituar 65,3% të votive derisa rivali i tij nga partia e kryeministrit Cipras, Atanasios Nanos Iliopulos ka fituar 34,7%.

Kostas Bakojani më parë ka qenë kryetar i qytetit të Karpenisit ndërsa në vitin 2014 ishte zgjedhur guvernator i Greqisë qendrore.

Ndryshe Kostar është djali i deputetes Dora Bakojani ish shefe e diplomacisë greke dhe nip i ish kryeministrit Konstantinost Micotakis.

About Derveni Info

Check Also

Maqedonia si Zvicrra: “Blicat” do të fotografojnë, dënimet do të vinë në shtëpi me postë!

Ministria e punëve të brendshme është duke përgatitur ndryshime ligjore me qëllim që të vendoset …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *