Home / LAJME / Cipras humb kryeqytetin, djali i Dora Bakojanit zgjidhe kryetar i Athinës

Cipras humb kryeqytetin, djali i Dora Bakojanit zgjidhe kryetar i Athinës

Kandidati i partisë më të madhe opozitare të DR, Kostas Bakojani është kryetari i ri i Athinës.

Sipas të dhënave, nga 98% e votive të numëruara Kostas Bakojani ka fituar 65,3% të votive derisa rivali i tij nga partia e kryeministrit Cipras, Atanasios Nanos Iliopulos ka fituar 34,7%.

Kostas Bakojani më parë ka qenë kryetar i qytetit të Karpenisit ndërsa në vitin 2014 ishte zgjedhur guvernator i Greqisë qendrore.

Ndryshe Kostar është djali i deputetes Dora Bakojani ish shefe e diplomacisë greke dhe nip i ish kryeministrit Konstantinost Micotakis.

About Derveni Info

Check Also

Gryka e Dervenit pushtojnë malin e Lubotenit

Bjeshkatarët e Shoqatës Malore “Gryka e Dërvenit” sot u bashkangjitën organizimit të Federatës Alpiniste të …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *