More

  COVID-19 “shkrin” trashëgiminë e miliarderëve

  - Marketing -

  Më të pasurit e Britanisë së Madhe, për herë të parë në më shumë se 10 vjet, kanë humbur para në 2020 për shkak të koronavirusit, njoftoi sot “Sunday Times”.

  Raporti vjetor për 1 000 më të pasurit e vendit, i publikuar çdo vit nga gazeta që prej vitit 1989, tregon që këta të pasur veçanërisht apo familjet kanë parë trashëgiminë e tyre të ulet me 54 miliardë stërlina (60 miliardë euro) në vetëm dy muaj.

  Është hera e parë që prej vitit 2009 që pasuria e mbledhur e këtyre 1 000 shetasve të pasur të Britanisë së Madhe është ulur. Më shumë se gjysma e tyre janë bërë më të varfër.

  Me një pasuri prej 16,2 miliardë stërlina, industrialisti, James Dyson bëri një ngritje nga vendi i pestë i klasifikimit në të parin. Mbreti i pajisjeve shtëpiake përfitoi nga performanca e mirë e kompanive të tij dhe nga pengesat e miliarderëve të tjerë.

  Vëllezërit Sri dhe Gopi Hinduja, në krye të klasifikimit në vitin 2019, kaluan në vendin e dytë. Pronarët e konglomeratit Indian me të njëjtin emër panë që pasuria e tyre të ulej me gjashtë miliardë paund, rënia më e madhe.

  Mes miliarderëve të tjerë të njohur, manjati i çelikut, Lakshmi Mittal ka humbur katër miliardë stërlina dhe është klasifikuar në vendin e 19-të.

  Në vitin 2020, Britania e Madhe numëron 147 miliarderë, katër më pak se vitin e kaluar. Londra mbetet kryeqyteti botëror i miliarderëve.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë i ndryshueshëm, me periudha me diell dhe vranësira. Në orët...

  KUVENDI STUDENTOR PRANË UNT-SË REALIZOI DEBATIN E HAPUR TË RRADHËS NDËRMJET PLATFORMËS ‘GOOGLE MEET’

  Në kuadër të aktiviteteve të shumta që ka ndërmarr Kuvendi Studentor i Uinversitetit "Nënë Tereza" në Shkup gjatë periudhës...

  Bekim Murati ka një njoftim për bizneset

    Të gjithë personat e papunësuar të cilët janë të evidentuar si persona që në mënyrë aktive kërkojnë punë në...

  A do të hapen kufijtë? Ja çfarë thotë zv/ministri i Qeverisë 

  Lidhur me insistimin e kreut të LSDM-së për organizimin e zgjedhjeve me 5 korrik, Arsllani thotë se çështja e...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -