More

  Disa institucione nuk respektojnë shqipen!

  Ministria e Punës dhe Politikës Sociale nuk ka version të ueb faqes në gjuhën shqipe edhe përkundër detyrimit ligjor me Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Pyetëm në ministrinë në fjalë se përse deri më tani nuk kanë version të uebfaqës në gjuhën shqipe!? Nga atje me përgjigje se kjo çështje do të zgjidhet shumë shpejt, por pa datë konkrete.

  “Përpunimi i ueb-faqes së ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale në gjuhën shqipe është në fazën finale. Presim për një kohë shumë të shkurtër të hyjë në funksion”, thonë nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale.

  Ndërkohë inspektorët që duhet të kujdesen për zbatimin e drejtë të ligjit nëpër të gjitha institucionet shtetërore assesi të bëhen gati. Edhe pse drejtori i këtij Inspektorati, Fatmir Iseni, para pothuajse 9 muajve i kishte thënë TV21 se inspektorët veç më janë në trajnim dhe se pas disa muajsh do të dalin në terren për inspektim, Iseni përsëri e deklaroi të njëjtën gjë.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Xho Bajden e dha betimin si presidenti i 46-të amerikan

  Uashington, 20 janar – Me dorën e shtrirë në Biblën 127 vjeçare, që e mbante bashkëshortja e tij Xhil,...

  13 viktima dhe 72 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

  Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 793 teste, ndërsa janë regjistruar 72 raste...

  Përfundon pushimi dimëror për nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme

  Për nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme sot është dita e fundit e pushimit dimëror që zgjat nga...

  Inaugurohet zgjerimi dhe rindërtimi i ndërtesës komunale në Saraj

  Zgjerimi dhe rindërtimi i ndërtesës komunale me Saraj u bë përmes Projektit për Përmirësimin e Shërbimeve Komunale – MSIP...