More

  Dita e Alfabetit, pushteti uron-opozita kritikon


  Në ditën e alfabetit shqip, figurat politike dhe krerët shtetëror adresuan urimet e tyre. Zëvendëskryeministri, Artan Grubi tha se ky përvjetor i kushtohet Gjergj Fishtës, derisa shton se gjuha si e drejtë hyjnore nuk mund të rregullohet me traktate dhe marrëveshje.


  “Këtë vit shënojmë 80 vjetorin e vdekjes së të madhit Gjergj Fishta, kryetar i komisionit për hartimin e alfabetit në Kongresin e Manastirit të cilit, me lejen tuaj, dëshiroj t’ia përkushtoj këtë përvjetor të ditës së alfabetit të gjuhës shqipe”-tha Artan Grubi, zëvendëskryeministër.

  Ministrja e Kulturës, Irena Stefoska në urimin për ditën e alfabetit kujtoi se gjuha amtare është amanet ndër gjenerata.

  Gjuha me definicion është mjet komunikimi, por gjuha amtare është amanet. Ajo është fjala e parë të cilën e dëgjojmë kur vijmë në këtë botë dhe të fundit që e themi kur ikim nga kjo botë”-pohoi Irena Stefoska, Ministre e Kulturës.

  Opozita shqiptare kritikon nëpërkëmbjen e gjuhës shqipe në 20 vitet e fundit.

  Është e trishtueshme kur shumë titullar institucionesh qofshin edhe ata shqiptar nuk e përfillin gjuhën shqipe. Për këto shkelës ne së bashku krijuam edhe inspektoratin i cili do të dënonte refuzimin e injorimin e gjuhës shqipe, por fatkeqësisht ky institucion udhëhiqet nga një kuadër i një partie politike e cila për dy dekada një gjë premton e një gjë tjetër bën”-theksoi Bujare Abazi, Aleanca për Shqiptarët.

  Urime për ditën e alfabetit shqip adresuan edhe krerët shtetërorë, presidenti, kryetari Kuvendi, kryeministri dhe liderët e partive politike. Në Kuvend u bë ndarja e çmimit shtetëror “22 nëntori” fitues të cilit për këtë vit janë profesor Xhevat Lloshi dhe akademik Ali Aliu.

   

   

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  A ka “bomba” që zbardhin të vërtetën për “Monstrën”?!

  Shpresat për zbardhje të plotë të rastit “Monstra” ishin të mëdha para se në pushtet të vijë kryeministri Zoran...

  Shilegov: Plani i Detajuar Urbanistik (PDU) tashmë është miratuar, as unë e as Bexheti nuk mund të vendosim për Treskën

  Plani i detajuar urbanistik për zonën afër liqenit Treska tashmë është miratuar dhe ajo që po ndodh aktualisht atje...

  Banorët e Kondovës ankohen për mungesë të energjisë elektrike, kërkojnë zgjidhje urgjente nga EVN-ja

  Tashmë dy muaj një pjesë e banorëve të fshatit Kondovë të Komunës së Sarajit po përballen me mungesë të...

  Rexhepi inspekton punimet e urës në Kumanovë

  Zëvendësministri i Transportit dhe Lidhjeve Bekim Rexhepi ka inspektuar punimet e urës në Kumanovë. Me këtë rast Rexhepi është shprehur...