More

  Dita Starova Qerimi fiton çmimin ” 13 Nëntori” për Kulturë

  - Marketing -

  Këshilli për ndarjen e Çmimit “13 Nëntori” të Qytetit të Shkupit, sot pas votimit të fshehtë, edhe zyrtarisht i shpalli fituesit e Çmimit “13 Nëntorit” të Qytetit të Shkupit për vitin 2019.

  Nga fusha e kulturës çmimin e fitoi Dr.Dita Starova Qerimi Drejtoreshë e Galerisë Kombëtare. Ajo u shpërblye për kontribut të veçantë në kulturën dhe zhvillimin e përgjithshëm dhe afirmimin e Qytetit të Shkupit.

  Gjithashtu ajo kishte edhe mbështetje të madhe nga kori diplomatik në Maqedoninë e veriut, ku ambasadorë të shumtë mbështetën punën e saj të palodhshme ndaj afirmimit të paanshëm të artit dhe kulturës për gjithë shoqërinë e këtij vendi.

  Çmimi “13 Nëntori” i Qytetit të Shkupit u ndahet personave fizik dhe juridik si shenjë mirënjohjeje e Qytetit të Shkupit, për arritje, në ekonomi, shkencë, art, kulturë, edukim dhe arsim, mbrojtje shëndetësore, mbrojtje sociale, sport dhe kulturë fizike, kulturë teknike, mbrojtje dhe përmirësim i ambientit jetësor dhe natyrës, si dhe në segmente të tjera të jetës, punës dhe krijimit, që përbëjnë kontribut të veçantë dhe për zhvillimin e Qytetit dhe për përparimin e përgjithshëm e afirmimin në Republikën e Maqedonisë dhe në botë.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Ambasada e SHBA-së me donacion për parandalimin e përhapjes së Covid-19

  Ambasadorja amerikane Kejt Mari Bërnz sot në Prokurorinë Publike të Republikës së Maqedonisë së Veriut përmes Byrosë për luftë...

  Maqedonia me 1.8 milion votues!? Flet kryetari i KShZ

  KSHZ të mërkurën do ta përmbyll regjistrin zgjedhorë i cili pritet të ketë 1 milion e 814 mijë qytetarë....

  Tërmeti lëkund Vlorën, epiqendra në det, 7 km larg qytetit

  Ndihen lëkundje në qarkun e Vlorës mbrëmjen e sotme. Lëkundjet kanë qenë me intensiteti 3.4 të shkallës Rihter. Ndërsa epiqendra ka...

  Dy fëmijë e kanë humbur jetën pas përmbysjes së traktorit

  Sot në orën 15:15 dy persona në moshën prej 14 dhe 15 vjet jetën e kanë humbur në një...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -