More

  Drejtuesit e BE-së letër vendeve anëtare: Hapni negociatat, Tirana dhe Shkupi kanë bërë detyrat

  - Marketing -

  Drejtuesit e institucioneve të Bashkimit Evropian u janë drejtuar me anë të një letre shteteve anëtare për të hapur negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

  Në letrën e firmosur nga Donald Tusk (president i Këshillit Evropian), David Sassoli (president i Parlamentit Evropian), Jean-Claude Juncker (president në detyrë i Komisionit Evropian) dhe Ursula von der Leyen (presidente në pritje e Komisionit Evropian) theksohet se Tirana dhe Shkupi kanë bërë çfarë u është kërkuar për hapjen e negociatave.

  Drejtuesit në Bruksel thonë se Bashkimi Evropian ndodhet përpara një zgjedhjeje strategjike dhe vendimi për negociatat me dy shtetet ballkanike është një test për unionin në aftësinë për t’i qëndruar premtimeve dhe për të parë drejt së ardhmes.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  SHA “Posta e Maqedonisë” ka shpallur konkurs për punësimin e 280 punëtorëve

  SHA “Posta e Maqedonisë” ka shpallur konkurs për punësimin e 280 punëtorëve nëpër filialet e saj në gjithë territorin...

  Vizat e punës, ky është lajmi i fundit që vjen nga Gjermania

  Këshilltari i emigracionit nga organizata “Plan B” në Esen, Blerian Kushta – shpjegon ndryshimet që do të sjellë ligji...

  “Qeveri pa BDI-në”, flet Spasovski, Ademi: BDI-ja do të dalë me qëndrim

  Kryeministri teknik, Oliver Spasovski duke u përgjigjur në pyetjen e TV21 rreth deklaratës së Ljubço Nikollovskit i cili mbrëmë...

  Njëvjetori i aksidentit tragjik, marsh nga Llaskarca deri në Gostivar

  Një vit pas tragjedisë së Llaskarcës ku në një aksident trafiku humbën jetën 16 persona dhe dhjetëra të tjerë...
  - Marketing -
  - Marketing -