More

  Emocionuese:Lideri i BDI-së Ali Ahmeti shpërndan një video me rrëfimin e ish ushtarit Ilir Morina (VIDEO)

  Lideri i BDI -së Ali Ahmeti ka ndarë disa momente shumë emocionuese përmes një postimi në rrjetin social Facebook,që ka të bëjë me rrëfimin e një ish luftëtari të lirisë Ilir Morina informon Tetovasot.Ai ishte shumë i ri ,më saktë vetëm 17 vjeç kur ju bashkua Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.Iliri rrëfen ngjarje të rralla të atij momenti të madh për shqiptarët që luftonin për lirinë e tyre.

  Me këtë rast kreu i BDI-së Ali Ahmeti ,njëri ndër figurat më të mëdha të këtyre momenteve historike për shqiptarët thotë se Ilir Morina ishte 17 vjeç kur iu bashkua Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Moshë e re, por shtypja që po i bëhej popullit të Kosovës nga regjimi i Millosheviqit e kishte pjekur atë para kohe përcjellë TetovaSot.Iliri në rrëfimin e tij tregon ngjarje rrënqethëse duke parë ne sytë e tij fëmijë, gra dhe pleq të masakruar e të djegur.

  Ky është postimi i plotë i z.Ali Ahmeti:

  LIRIA KA EMËR: Ilir Morina ishte 17 vjeç kur iu bashkua Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Moshë e re, por shtypja që po i bëhej popullit të Kosovës nga regjimi i Millosheviqit e kishte pjekur atë para kohe. Mes lotësh, tregon momentet e rënda të humbjes së shokëve dhe forcën e madhe që djemtë dhe vajzat e Kosovës kishin për të vazhduar tutje. Ai pa me sytë e tij fëmijë, gra dhe pleq të masakruar e të djegur. “Ndërsa sot, neve na akuzojnë për krime”. Shikojeni dhe shpërndajeni këtë rrëfim për të vërtetën e Kosovës. #LiriaKaEmer LIRIA KA EMER.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Ambasadorja e SHBA-ve, Bërns uron shqiptarët për Ditën e Alfabetit

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të mbështesin diversitetin kulturor dhe historik të Maqedonisë së Veriut, si...

  “Gryka e Dervenit” promovon lokacionit turistik “Kozjak” në komunën e Zhelinës

  Klubi Malorë "Gryka e Dervenit" vazhdon intensivisht realizimin e aktiviteteve te saj programore, duke promovuar destinacione atraktive të turizmit...

  24 viktima, 1.112 raste të reja me Covid-19 dhe 709 të shëruar!

  Ministria e Shëndetësisë, bëri të ditur se nga 2.553 testime të realizuara, 1.112 persona janë diagonostifikuar me virusin korona...

  Në Shkup përurohet salla sportive “Alush Hamidi”

  Sot është lëshuar në përdorim salla e re e sportit “Alush Hamidi” pranë SHF “Kongresi i Manastirit” në Shkup,...