More

  Eurodeputetët diskutojnë sot negociatat e pranimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

  - Marketing -


  Eurodeputetët dhe Johannes Hahn do debatojnë sot në Parlamentin Europian për negociatat e pranimit në BE të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

  Diskutimet vijnë pas vendimit të javës së kaluar për mos çeljen e negociatave për dy vendet.

  Europarlamentarët do të votojnë të enjten (24 tetor) një rezolutë për çështjen e negociatave.

  Në rezolutën, që pritet të votohet këtë të enjte, thuhet se Komisioni Europian ka rekomanduar hapjen e negociatave për këto dy vende dhe se bllokimi i këtij procesinga Franca, Holanda dhe Danimarka, do të sjellë destabilitet në të gjithë rajonin.

  Vetë PE është shprehur se Tirana dhe Shkupi duhet t’i fillojnë negociatat me BE, pasi të dyja vendet kanë përmbushur kushtet. Debati në Parlamentin Evropian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut do të nisë pas orës 15:00.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Rama “përjashton” Cakajn, kryesimin e OSBE-së ia beson Bushatit

  Papritur këtë të dielë u mësua se ish- Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati do të merrte një detyrë të...

  Sulmohet baza ku strehohen ushtarët amerikanë në Irak

  Shtatë bomba ranë brenda bazës ajrore Balad të Irakut, e cila strehon forcat e SHBA, të dielën Shtatë bomba ranë...

  Rikthehet dhuna në fudboll, rrihet keq referi

  Një ngjarje aspak normale ka ndodhur në Maltë. Ndeshja e futbollit ka degraduar në akte dhune, duke lënë me...

  Zyrtarë të lartë të BDI-së dje vizituan Strugën

  Zyrtarë të lartë të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) dje vizituan Komunën e Strugës. Siç informojnë nga partia, zëvendëskryeministrat Sadulla...
  - Marketing -
  - Marketing -