More

  Filloi rindërtimi i xhamisë së Matkës. Kërkohet ndihma e donatorëve!

  Edhe pse nevojë e kahmotshme e banorëve të paktë të fshatit Matkë, këto ditë kanë filluar punimet për meretimim e xhamisë së fshatit Matkë e epërme të Komunës së Sarajit. Përmirsimi i kushteve të kësaj xhamie ka qenë vërtet i nevojshëm qysh moti, por burimet e kufizuara finansiare kanë ndikuar që banorët të mjaftohen me kushtet minimale për mirmbajtjen e deritanishme të xhamisë së vjetër të fshatit, njofton derveni.info. Por tanimë inicijativa ka filluar, duhen paraqitur sa më shum donatorë që sa më shpejtë të përfundojë mermetimi i xhamisë.

  -Apel për ndihmë ka bërë edhe imami i ri i fshatit Muaz Mamuti, postimin e të cilir po ua përcjellim më poshtë:

  “Kjo Xhami ndodhet në Komunën e Sarajit të Shkupit.
  Kemi nevojë për mbështetjen tuaj, ngase kjo xhami është pothuajse në rënie të plotë, shumë e vjetër dhe ka nevojë për një rindërtim që do zgjasë kohë më të gjatë, por tash për tash do të bëhet një restaurim i vogël. Tubimi i mjeteve financiare që na nevojiten për rindërtimin e Xhamis tonë fillon prej tash dhe do të vazhdon deri në momentin kur do ta shohim se kemi arritur deri në atë nivel ku do mundemi që me ato mjete financiare të fillojmë dal ngadalë me ndihmën e Allahut f.p të fillojmë me rindërtim.

  Numrat e Këshillit të xhamis
  Pajazit Sinani Tel: 071673721
  Muzafer RexhepiTel: 078216162

  Qofshi me nderë!” përfundon postimi.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Burri sulmon gruan fizikisht, ajo e paraqet në polici

  Mbrëmë (23- nëntor) rreth orës 01.00, pjestarët e policisë nga SPB Tetovë e kanë arrestuar një 40 vjeçar banues...

  Njësiti “TIGRAT” gabimisht bastisin familjen shqiptare në Shkup

  Në orët e mëngjesit të kësaj të shtune njësiti special “Tigrat” kanë terrorizuar një familje shqiptare në Shkup, shkruan...

  Ambasadorja e SHBA-ve, Bërns uron shqiptarët për Ditën e Alfabetit

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të mbështesin diversitetin kulturor dhe historik të Maqedonisë së Veriut, si...

  “Gryka e Dervenit” promovon lokacionit turistik “Kozjak” në komunën e Zhelinës

  Klubi Malorë "Gryka e Dervenit" vazhdon intensivisht realizimin e aktiviteteve te saj programore, duke promovuar destinacione atraktive të turizmit...