More

  Fondi për Inovacione e publikoi sfidën e tretë për hulumtuesit e rinj

  - Marketing -

  Shkollat fillore dhe të mesme prej sot  deri më 16 mars, do të kenë mundësi të konkurrojnë në “Sfidën për hulumtues të rinj” e cila publikohet për herë të tretë nga Fondi për Inovacione dhe Zhvillim Teknologjik (FIZhT), njofton Derveni.info

  Projektet që do të pranohen janë nga fusha e shkencave natyrore dhe teknike të cilat do të realizoheshin maksimum gjashtë muaj. Buxhet i përgjithshëm për sfidën vjetore është ndarë 6 milionë denarë ose prej 100.000 deri në 300.000 denarë për çdo projekt që do të përkrahet.

  Për mësuesit – mentor të cilët do t’i udhëheqin ekipet janë të parashikuara nga 30.000 denarë, ndërkaq për nxënësit certifikata.

  Kyçe gjatë zgjedhjes së projektit do të jetë ideja origjinale, kualiteti i projektit dhe zbatueshmëria e të njëjtit.

  Me dy sfidat e deritanishme për hulumtues të rinj, Fondi për Inovacione ka përkrahur gjithsej 54 shkolla.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Kovid-19, shkon në 23 numri i viktimave në Shqipëri

  Një tjetër person ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv të Tiranës duke e çuar në 23 numrin e personave...

  PDSH-ja kërkon anulimin e maturës shtetërore për këtë vit

  PDSH kërkon që të anulohen provimet e maturës shtetërore, për shkak të coronavirusit. Por kërkojnë që maturantët të pajisen...

  Në Shkup gjatë orës policore janë zbuluar imigrantë nga Siria, Palestina dhe Maroko

  Në rrugën “Dimo Haxhi Dimo” në Shkup dje (8 prill) gjatë orës policore janë kapur tre imigrantë. Bëhet fjalë për...

  Ansambli DUFLLA Me Ide Kreative (Video)

  Virusi Korona që pezulloi të gjitha aktivitet kulturore e artistike në të gjithë botën, izoloi pothuajse mbarë botën. Mirëpo...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -