More

  Francë, mobilizim masiv kundër reformës së pensioneve

  Më shumë se 500-mijë persona manifestuan sot në mbarë Francën, në kuadër të një greve masive kundër reformës së pensioneve, një premtim i presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kjo lëvizje është kërkuar të shtrihet edhe në sektorin e transporteve.
  Greva ka qenë masive duke u shtrirë në të gjithë sektorët: të transportit, arsimit, policisë, kulturës dhe më shumë se 510000 persona, sipas llogaritjeve paraprake, kanë manifestuar në rreth 70 qytete për të denoncuar këtë reformë të premtuar nga presidenti francez.
  Trafiku hekurudhor do të vazhdojë të jetë i bllokuar nga greva kundër reformës së pensioneve në Francë, njoftoi drejtoria e kompanisë SNCF, duke theksuar se 90% e trenave me shpejtësi të madhe do të ndërpresin udhëtimet si dhe trafiku ndërkombëtare (Eurostar, Thalys) do të vazhdojë të jetë i prekur nga greva.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Sot u bë varimi i Naser Krosit, nipi i Mulla Xhemshid Krosit

  Sot pas namazit të drekës me dhimbje dhe pikëllim e përcollëm për në banesën e fundit Naser Krosin, nipin...

  Gjashtë të vdekur dhe 101 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

  Gjatë 24 orëve të fundit Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri bëri me dije se janë konfirmuar 101 raste të...

  Buçkovski paralajmëron: Zaevi do ta prishë koalicionin ASh/AAA

  Ish Kryeministri Buçkovski në një intervistë për "VEÇER" ka paralajmëruar se kryetari i LSDM-së Zoran Zaev do ta prishë...

  Tre viktima dhe 74 raste të reja me Covid-19, shërohen 90 pacientë

  Tre viktima, 90 të shëruar dhe 74 raste të reja është bilanci i sotëm për Covid-19. Brenda 24 orëve...