More

  Gjithçka gati për Festivalin e Rrushit në Bojanë


  Sot me fillim në orën 13:30 në qendër të fshatit Bojanë do të mbajet edicioni i “Festivalit të Rrushit 2020”, i cili është një event festiv ku promovohet rrushi i Bojanës i cili është i njohur gjithandej në vendin tonë. Në festival përveç promovimit të prodhimeve bujqësore dhe bujkut të vyer bojanas, do të promovohet edhe kultura dhe folklori burimor vendas për çka do të kujdesen shoqëritë kulturore artistike vendase siç janë “Duflla” nga f.Raçe dhe “Drita e Dervenit” Saraj.

  Pritet që festivalin ta viztojnë një numër i madh i banorëve por edhe mysafirëve nga i gjith vendi. Në Festival fjalë rasti do të mbajnë përfaqësues të lartë të pushtetit qëndrorë dhe lokal, si dhe përfaqësues të ambasadave të huaja në vendin tonë.

  Siç dihet, këtë festival tani më disa vite e organizon Instituti ZIP, i mbështetur edhe nga Komuna e Sarajit, Ministria e Bujqësisë si dhe donatorë tjerë.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  BDI nis drejtimin e Ndërrmarjes së rrugëve për herë të parë (FOTO)

  Një tjetër institucion i rëndësishëm do të drejtohet nga BDI me synime të shumta për përmirësimin e infrastrukturës në...

  Shaqir Fetahu zgjidhet kryetar i BFI-së

  Shaqir Fetahu zgjidhet për reis të Bashkësisë Fetare Islame. Me 18 vota pro dhe 3 kundër Fetahu zgjidhet si...

  Aksion i madh policor në Çair

  Sonte vërejet presencë e shtuar e forcave policore në komunën e Çairit raporton Centar.mk. Sipas informatave nga tereni policia...

  Vazhdojnë shifrat e larta të të infektuarve! 26 të vdekur dhe 1295 raste të reja me Covid-19

  1295 të infektuar me koronavirus janë regjistruar brenda 24 orëve informon ministria e Shëndetësisë nga gjithsej 3315 teste të...