More

  GREQI: “DEMOKRACIA E RE” FITON ZGJEDHJET – CIPRAS URON MICOTAKISIN

  - Marketing -

  Sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë së jashtme greke, Demokracia e Re e Kirjakos Micotakis është fituese e zgjadhjeve të parakohshme parlamentare në Greqi, me dallim të mjaftueshëm ndaj SIRIZA-s dhe numër të mjaftueshëm deputetësh që të formojë qeveri njëpartiake. Lideri I Demokracisë së Re Micotakis nesër do të bëjë betimin me cka edhe zyrtarisht do të bëhet Kryeministri I ri I Greqisë. Burime nga SIRIZA për mediat greke kanë theksuar se Kryeministri I deritashëm Aleksis Cipras përmes telefonit ka uruar fitoren rivalit të tij Micotakis dhe e ka informuar se nesër e pret për vizitë në pallatin e Kryeministrisë për pranim-dorëzimin e funksionit. Sipas rezultateve të sotme Demokracia e Re do të ketë shumicë absolute në Parlamentin grek që numëron 300 vende, respektivisht mes 155 dhe 167 vende deputetësh. Kjo paraqet fitoren më të thellë të një partie në zgjedhjet në Greqi qysh nga viti 1981./

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Kryemuftiu Tërnava viziton BFI

  Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Republikës së Maqedonisë së Veriut, u.d. Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetai,...

  Filloi asfalltimi i rrugës për Krushopek të epër

  Sot ka filluar asfalltimi i rrugës që lidh fshatrat Krushopek dhe Krushopek i epër. Ky projekt i shumëpritur nga...

  Ahmeti nga Gostivari: Më mirë Naseri se sa Zorani a Hristijani

  Shtabi Qendror Zgjedhor pranë Bashkimit Demokratik për Integrim në vazhdën e tubimeve nga qyteti në qyteti është duke marrë...

  Sela: Pritjet e qytetarëve dëshmojnë dështimin e qeverisjes aktuale

  Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela u bëri thirrje qytetarëve që të dalin sa më masivisht në zgjedhje,...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -