More

  “Gryka e Dervenit” rivendos toponimet autoktone nëpër malet e Shkupit

  Shoqata Malore “Gryka e Dervenit” në bazë të aktiviteteve të saj programore këtë vit ka filluar me aksion për rivendosjen e toponimeve autoktone shqipe në malet e Dervenit. Sot janë vendosur disa tabela me toponime në gjuhën shqipe në Kanjonin e Matkës.

  Siç njoftojnë nga shoqata malore, ky aksion do të realizohet edhe në periudhën më vazhdim duke shënuar më shumë shtigje malore dhe vende të ndryshme rekreative nëpër të gjith Dervenin, me çka do të stimulohet edhe turizmi malorë në këtë pjesë të Shkupit.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Dajak dhe grushta ndaj policisë?! (Video)

  Një rrahje në mes të dy policëve dhe dy qytetarëve ka ndodhur sonte në Ferizaj. Pamjet janë bërë virale ndërkohë...

  Biznesmeni i njohur kosovar ndërron jetë në spitalin e Shkupit

    Drejtori i birrarisë Peja, Ernest Jusufi, ka ndërruar jetë, para disa ditëve në njërin nga spitalet e Shkupit. Dyshohet se...

  Protestuesit kanë vërshuar rrugët e gjashtë qyteteve të Maqedonisë së Veriut

  Në gjashtë qytetet të Maqedonisë së Veriutka filluar protesta kundër shtrenjtimit të paralajmëruar të energjisë elektrike nga Komisioni Rregullator...

  Qeveria e Kosovës vendos t’i hapë kufijtë me vendet fqinjë

  Qeveria e Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Avdullah Hoti, në pajtim me Rregulloren e Punës, ka mbajtur mbledhje korresponduese,...