More

  HAXHINJTË E SHKUPIT VIZITUAN VENDE ME VLERË NË HISTORINË ISLAME

  Pardje 16.08.2019 (E Xhuma) pas namazit të jacisë ashtu siç dhe ishte paraparë udhëheqësit e Haxhit nga Myftinia e Shkupit së bashku me haxhinjtë që udhëtuan me Bashkësinë Fetare Islame – Myftinia Shkup realizuan vizita të disa vendeve me rëndësi në historinë Islame. Fillimisht u vizitua vendi i shtëpisë së lindjes së Muhamedit a.s. ku haxhinjëve me disa fjalë të shkurtëra rreth historikut ju drejtua hoxha i nderuar Muharem ef. Ismaili, më pastaj u vazhdua për tek xhamia Mesxhid Xhinn dhe Mesxhid Shexhere ku për historikun e tyre haxhinjëve iu drejtua koordinatori i haxhinjëve të Shkupit për këtë vit hoxha i nderuar Fejsall ef. Kadriu dhe vizita tjetër e paraparë për sonte ishte vizita e varrezave të Mekkes Xhenetul Muala.
  Poashtu informojmë se të gjithë haxhinjtë që udhëtuan me Bashkësinë Fetare Islame – Myftinia Shkup janë shëndosh e mirë.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Dajak dhe grushta ndaj policisë?! (Video)

  Një rrahje në mes të dy policëve dhe dy qytetarëve ka ndodhur sonte në Ferizaj. Pamjet janë bërë virale ndërkohë...

  Biznesmeni i njohur kosovar ndërron jetë në spitalin e Shkupit

    Drejtori i birrarisë Peja, Ernest Jusufi, ka ndërruar jetë, para disa ditëve në njërin nga spitalet e Shkupit. Dyshohet se...

  Protestuesit kanë vërshuar rrugët e gjashtë qyteteve të Maqedonisë së Veriut

  Në gjashtë qytetet të Maqedonisë së Veriutka filluar protesta kundër shtrenjtimit të paralajmëruar të energjisë elektrike nga Komisioni Rregullator...

  Qeveria e Kosovës vendos t’i hapë kufijtë me vendet fqinjë

  Qeveria e Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Avdullah Hoti, në pajtim me Rregulloren e Punës, ka mbajtur mbledhje korresponduese,...