More

  iPhone 11: Apple ka një çmim të ri për një iPhone të ri

  - Marketing -

  Një raport i ri nga firma “JP Morgan” zbulon se “Apple” ka arritur të ulë kostot e prodhimit të iPhone me 11 deri 12 për qind në krahasim me iPhone XS, por përdoruesit nuk kanë gjasa ta ndiejnë atë në kuletat e tyre.

  “JP Morgan” pretendon se fatura për iPhone 11 është ulur me 30 deri në 50 dollarë, dhe pasi të gjitha lëndët e para të nevojshme për ta bërë iPhone XS kushtonin 433 dollarë, është një kursim i madh.

  Arsyeja për këtë kursim, kompania citon një rënie të çmimeve të memories.

  Por konsumatorët nuk duket se i ndiejnë përfitimet e këtij kursimi të Apple.

  Politika është në diskutim sepse Apple do të ulë kostot për të absorbuar kërcënimin e taksave të reja të mallrave kinezë në luftën e vazhdueshme SHBA-Kinë.

  JP Morgan thotë se një taksë prej 10 për qind do të ketë një ndikim 8 për qind në fitime nëse Apple absorbon tarifat.

  Sidoqoftë, dy të tretat e të gjitha modeleve të iPhone shiten jashtë Shteteve të Bashkuara, kështu që Apple do të ndiejë përfitimet e ulura të çmimeve të komponentëve në fund të ditës.

  Kompania gjithashtu nuk planifikon të ulë çmimin e modelit iPhone nëse nuk lindin kosto të reja.

  Në fund të ditës, pyetja kryesore është nëse modelet e reja të iPhone do të jenë mjaft të mira për të justifikuar edhe çmimin identik që kishin paraardhësit e tyre?

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  BDI: 600€ euro rrogë për infermierët dhe mësuesit

  Të nderuar, Plani im i veprimit 100 ditor përmbyll 25 masa konkrete për të përmirësuar barazinë dhe standardet e jetesës për...

  Italia ndaloi hyrjen në teritorin e saj për Maqedoninë e Veriut

  Italia nga sot ndalon hyrjen në territorin e saj për 13 vende për të cilët shteti italian ka vlerësuar...

  Aksident i rëndë në Hasanbeg (Foto)

  Para pak çastesh ka ndodhur një aksident trafiku në lagjen Hasanbeg të Shkupit. Nga fotografit e siguruara nga aktuale.mk shihet...

  Shkup, lëshohen në përdorim autobusët e ri ekologjik

  Eko-Autobusët e ri në gaz nga kompania gjermane MAN janë pjesë e parkut vozitës të NQP dhe nga sot...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -