More

  Komisioni anketues për PSP-në përplas opozitën me pushtetin dhe shërbimet e ligjvënësit

  - Marketing -

  Kreu i Kuvendit Talat Xhaferi nuk pranon kërkesën e VMRO-DPMNE-së për themelimin e Komisionit anketues për shqyrtimin e punës së Prokurorisë Speciale Publike.

  Në përgjigjen e Xhaferit thuhet se kërkesa e opozitës nuk është në përputhje me Rregulloren e Kuvendit dhe Kushtetutën pasi që në të përveç që nuk është shkruar emri Kushtetues, Republika e Maqedonisë së Veriut, nuk është përmendur as adresa e saktë, që nënkupton kryetari i Kuvendit por është adresuar tek “zotëri Talat Xhaferi”, shkruan Alsat, përcjell Express.

  Opozita thotë se do të gjejnë rrugë procedurale për ta futur në rend dite nismën e tyre.

  “Ky nuk është teksti i Talat Xhaferit, por i sekretares së përgjithshme Cvetanka Ivanova ose ndonjë njeriu të afërt, këshilltar i lartë në LSDM të cilin Talat Xhaferi është dashur patjetër ta dëgjon, ta nënshkruaj dhe kthen propozimin mbrapsht sepse shihet qartë se edhe Xhaferi është futur në kurthin e partisë në pushtet”-tha Antonio Milloshoski, deputet i VMRO-DPMNE-së.

  Ndaj akuzave të Milloshoskit ka reaguar edhe sekretarja e përgjithshme e Kuvendit, Cvetanka Ivanova e cila deklaratën e deputetit e ka cilësuar si manipulim politik, akuzë e pabazë dhe aluzione të papërshtatshme. Lidhur me grupet e punës për harmonizimin e Ligjit për Prokurorinë Publike, Milloshoski shton se të shtunën duhet takohen grupet e punës, por që nuk pret rezultat konkret.

  “Prisnim të kishte dje, ishim të gatshëm edhe sot por shohim se pushteti për arsye objektive ose subjektive nuk shpejton. Na është thënë se do të takohemi nesër. Pritjet tona janë që LSDM-ja ta pranon atë që paraprakisht e kishte pranuar më 30 gusht e që më pas ndryshoi mendjen. Presim që LSDM-ja tani e tutje të mos e zvarrisë, anashkalojë dhe vonojë miratimin e këtij ligji kaq me rëndësi”-theksoi Antonio Milloshoski, deputet i VMRO-DPMNE-së.

  LSDM-ja akuzon opozitën për obstruksione në negociata me qëllim shpëtimin nga ndjekja penale.

  “Deputetët e VMRO-DPMNE-së kishin mundësinë sepse PSP-ja çdo gjashtë muaj dorëzonte raport në Kuvend. Por atëherë u zhdukën, nuk u kyçën në debat. Kjo është edhe një tentativë e VMRO-së që në ndonjë mënyrë të gjej amnisti për krimet dhe kriminelët në mesin e tyre. Por nuk do të kenë sukses sepse vijat tona të kuqe janë të qarta: Çdonjëri që ka gabuar para ligjit, patjetër do të përgjigjet”-tha Kosta Kostadinov, deputet i LSDM-së shkruan Alsat.

  Negociatat mes pushtetit dhe opozitës mbi propozim-Ligjin për Prokurorinë Publike kanë ngecur në dallimet që kanë palët mbi ndarjen e Prokurorisë për krim të organizuar dhe korrupsion në dy organe si dhe përdorimin si dëshmi të materialeve të përgjuara të cilat janë siguruar pas vitit 2015.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Sa herë GËNJEU e sa herë kërkoi FALJE Zoran Zaev ndër vite!? (FOTO)

  Nuk është hera e parë që kryetari i LSDM-së Zoran Zaev bëhet “PISHMAN” për deklaratat e tij! Ai sot...

  Sondazh i ri i Brima Gallup

  Sondazhi i Brima Gallup 10 ditë para zgjedhjeve tregon se LSDM është partia kryesore për sa i përket mbështetjes...

  Mahmuti: Do të angazhohem për krijimin e shanseve për të rinjtë

  Kandidatja për deputete e Zonës 1, dhe njëherit edhe Kryetare e Forumit të Gruas në Saraj, Shermine Mahmuti, sot...

  Grabiten rreth një milion euro në një shtëpi në Shkup

  Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme në SPB-Shkup është raportuar grabitje e rëndë, ku...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -