More

  Komuna e Gazi Babës propozon ndërtimin e një shkolle të re rajonale në Idrizovë për mësim në gjuhën shqipe

  - Marketing -

  Kryetari i komunës së Gazi Babës Boris Georgievski në takimin e sotëm me përfaqësuesit e prindërve të nxënësve nga SHF “Njegosh” në Jurumleri ka propozuar ndërtimin e një shkolle të re fillore rajonale në Idrizovë, me të cilin përgjithmonë të zgjidhej problemi i fëmijëve.

  Siç kumtoi Komuna e Gazi Babës, propozimi për ndërtimin e shkollës fillore rajonale do të prezantohet edhe para prindërve në takimin i cili do të mbahet të shtunën, me fillim nga ora 17.

  Kryetari i komunës Georgievski ka theksuar se në SHF “Njegosh” në Jurumleri nuk ka kushte as kuadro e as hapësira që të mundësojë përgjigje adekuate në kërkesën e prindërve për hapje të paraleles së re dhe vlerëson se zgjidhja më e mirë dhe në interes të nxënësve është ndërtimi i një shkolle të re rajonale.

  Nga komuna informojnë se obligimi i tyre është t’i dorëzojnë të gjitha dokumentet e nevojshme në MASH në afat sa më të shpejtë të Ministrisë dikasteriale të mundësohen kushte për ndërtimin e shkollës në Idrizovë.

  Komuna e Gazi Babës, siç thuhet në kumtesë, në këtë periudhë derisa po përgatitet dokumentacioni, por edhe procesi i ndërtimit për shkollën rajonale në Idrizovë, ndërmerr për obligim nga mjetet e veta të organizojë transport të nxënësve deri te shkollat ku tani e ndjekin mësimin. .

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Xhaferi: Lista zgjedhore e BDI-së duhet freskuar, Arifi nuk do të kandidohet, Mexhiti nuk është në rrjedha

  Talat Xhaferit mbrëmë në emisionin “Click plus” tha se BDI në zgjedhjet e 12 prillit duhet ta freskojë listën...

  Kreu i BFI-së Rexhepi në vizitë tek OVL UÇK në Prishtinë

  Më 18 shkurt, 2020, në Prishtinë janë takuar Veteranët e Luftës. Në selinë e Organizatës së Veteranëve të Luftës...

  Ky është salloni i bukurisë në të cilin nuk ka pasqyre

  Kelly Vowles, pronarja e një salloni bukurie të quajtur Pixal-Rose Design, mori një vendim drastik, por të mirëmenduar për...

  Kryeministri Kurti priti kreun e ASH-së, Ziadin Sela (FOTO)

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sot në një takim ka pritur kryetarin e Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela i...
  - Marketing -
  - Marketing -